Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Aktualności

SA: blizny na odsłoniętych częściach ciała mogą powodować cierpienia psychiczne

28.03.2017
Sąd Apelacyjny w Katowicach przypomniał, że procentowy uszczerbek na zdrowiu ustalony w oparciu o przepisy prawne nie jest decydujący przy określaniu wysokości zadośćuczynienia w sytuacji, gdy zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy.

ETPCz: nieprawidłowe leczenie to nieludzkie traktowanie osadzonego

27.03.2017
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 21 marca 2017 roku uznał, że ze względu na niezapewnienie prawidłowego leczenia w areszcie Polska naruszyła zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania aresztowanego.

MZ: musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej

27.03.2017
Musimy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej – mówił w poniedziałek 27 marca 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w debacie o problemach pielęgniarstwa i położnictwa. Wskazał, że należy rozmawiać między innymi o ich kształceniu i normach zatrudnienia.

Radziwiłł: ustawa o sieci szpitali gwarantuje placówkom stabilność

27.03.2017
Jednym z celów ustawy o sieci szpitali jest zabezpieczenie bytu szpitali, a nie ich likwidacja - tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odniósł się do zarzutów części ekspertów i opozycji, że ustawa może się przyczynić do likwidacji około 400 szpitali.

BCC: konieczne stabilne finansowanie ochrony zdrowia

27.03.2017
Strona związkowa oraz pracodawcy podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego 23 marca 2017 zgodzili się co do konieczności zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia, które powinno być zwiększane w kolejnych latach. Podczas spotkania jednomyślnie przyjęto także uchwałę w sprawie kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia oraz w sprawie tzw. sieci szpitali.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi działania zmierzające do reformy psychiatrii

27.03.2017
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić model opieki psychiatrycznej; resort zapewnia, że prowadzi działania korzystając z dostępnych narzędzi, na przykład taryfikacji świadczeń gwarantowanych oraz opracowując nowe - między innymi pilotaż centrów zdrowia psychiatrycznego.

Pracodawcy RP: sieć szpitali to eksperyment na żywym organizmie

27.03.2017
Według Pracodawców RP przyjęcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza tzw. sieć szpitali, to kolejny przykład przyjmowania ustaw bez głębszej refleksji nad jej skutkami. 

Radziwiłł: sieć szpitali to rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo

22.03.2017
Sieć szpitali to rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo finansowe szpitalom i zdrowotne pacjentom - powiedział w środę 22 marca 2017 roku w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem, zmiany są potrzebne, a opór wobec nich nie jest powszechny, lecz głośny.

TK: skazany powinien uczestniczyć w rozprawie na temat jego pobytu w zakładzie psychiatrycznym

22.03.2017
Skazany, umieszczony w zakładzie psychiatrycznym powinien móc uczestniczyć w rozprawie, na której sąd rozstrzyga o jego dalszym pobycie w placówce – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał tym samym, że przepis, który skazanemu nie gwarantuje takiego prawa, jest niezgodny z konstytucją.

BCC: nowelizacja prawa farmaceutycznego to drastyczna zmiana zasad rynku aptecznego

22.03.2017
Według Business Centre Club poselski projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego jest drastyczną zmianą zasad funkcjonowania rynku aptecznego w Polsce i jego wprowadzenie zastąpi obecnie obowiązujący model rynku otwartego przestarzałym modelem rynku zamkniętego, od którego odchodzi się już na zachodzie Europy.

Eksperci: pieniądze zaoszczędzone na onkologii powinny do niej wrócić

21.03.2017
Nie domagamy się zwiększenia środków kosztem innych specjalności, ale pieniądze zaoszczędzone w onkologii powinny do niej wrócić – powiedział we wtorek 21 mara 2017 roku profesor Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji pacjentów onkologicznych w Warszawie.

Tylko 5 pielęgniarek przypada na 1000 mieszkańców Polski

21.03.2017
Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obecnie na 1000 mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5,2 pielęgniarki. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. 

KIDL: diagności nie tracą uprawnień do wykonywania zawodu

20.03.2017
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomina, że osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zgodnie z obowiązującym w czasie wpisu prawem, zachowują wszystkie przyznane uprawnienia oraz możliwość pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego do końca swojej drogi zawodowej. 

Jak zgodnie z prawem zgłaszać incydenty medyczne – bezpłatne szkolenie on-line

20.03.2017
Zgłaszanie incydentów medycznych to obowiązek świadczeniodawcy. Jak robić to zgodnie z prawem i jak zarządzać incydentami w podmiotach leczniczych –między innymi te zagadnienia znalazły się w programie bezpłatnego szkolenia on-line, organizowanego przez Wolters Kluwer.

Informacje przekazywane pacjentowi powinny być przystępne

17.03.2017
Podstawowy wymóg dotyczący informacji przekazywanych pacjentowi to ich przystępność. Dotyczy on także formularza zgody na udzielanie świadczenia medycznego. Oznacza to, że wszelkie informacje kierowane do pacjenta powinny być dostosowane do wiedzy i doświadczenia osoby, która nie jest profesjonalistą w zakresie medycyny.

Minister zdrowia: standardy medyczne nie powinny mieć charakteru prawnego

16.03.2017
Minister zdrowia odpowiadając na pytanie Rzecznika Praw Pacjenta wyjaśnił, że zmiana przepisów dotyczących standardów postępowania medycznego jest konsekwencją propozycji zgłoszonej przez Naczelną Radę Lekarską. 

Wkrótce 50 tysięcy pielęgniarek przejdzie na emeryturę

16.03.2017
W Polsce statystycznie na tysiąc pacjentów przypada 5,4 pielęgniarki. Taki wskaźnik plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc Europy. W dodatku w  najbliższych latach około 50 tysięcy pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. 

180 tysięcy chorych na nowotwory w Polsce w 2016 roku

15.03.2017
Liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 roku najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do 180 tysięcy – wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji pacjentów onkologicznych w naszym kraju.

Wartość rynku aptecznego wzrosła w porównaniu do 2016 roku

15.03.2017
Wartość rynku aptecznego w pierwszych trzynastu dniach marca 2017 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2016, wzrosła we wszystkich segmentach. Największy wzrost zanotowano w sprzedaży kosmetyków – o 6,5 procenta – podała PharmaSequence.

System opieki psychiatrycznej wymaga zmian

14.03.2017
Opieka psychiatryczna w Polsce wymaga reformy; skala potrzeb jest olbrzymia, a nierozwiązane problemy generują poważne skutki zarówno dla konkretnych osób i ich bliskich jak również dla budżetu państwa – wskazywano podczas wtorkowej (14 marca 2017 roku) konferencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
1
1  2  3  4  5    151

Produkty polecane

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77