Samorząd diagnostów skierował do resortu zdrowia kilka pism, w których przedstawił merytoryczne argumenty mówiące  o potrzebie powołania konsultantów krajowych w podanych dziedzinach. Obecnie powołany jest konsultant krajowy tylko w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Minister zdrowia odpowiedział, że odmowna decyzja w tej sprawie podyktowana była wyłącznie małą liczbą osób, jakie przystąpiły do egzaminu specjalizacyjnego w latach 2011 – 2015 w podanych dziedzinach, jak również faktem, iż zakres zadań ewentualnie powołanych konsultantów mógłby pokrywać się z zakresem zadań już powołanych konsultantów dla lekarzy w dziedzinie: patomorfologii, genetyki klinicznej, mikrobiologii lekarskiej, transfuzjologii klinicznej.

Rada Diagnostów zwraca jednak uwagę, że dziedziny lekarskie różnią się od laboratoryjnych zakresem programowym oraz specyfiką związaną z wykonywaną pracą.

-  Resort zdrowia powinien dbać o wszystkie dziedziny medycyny a nie tylko obejmujące zawód lekarza. Konsultanci krajowi mają bardzo duży wpływ na kształcenie podyplomowe kadry medycznej i zapewnienia realizacji potrzeb zdrowotnych, z danej dziedziny, na najwyższym poziomie – stwierdza prezes KRDL Elżbieta Puacz. 

Prezes Rady przedstawia także dane, z których wynika, że w dziedzinie mikrobiologia medyczna/mikrobiologia tytuł specjalisty posiada 535 diagnostów laboratoryjnych na 1000 zarejestrowanych laboratoriów zajmujących się tą dziedziną medycyny laboratoryjnej, natomiast z analizy danych statystycznych opracowanych przez Naczelną Radę Lekarską wynika, iż w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej na 158 lekarzy posiadających tytuł specjalisty (w tym 48 lekarzy z I stopniem specjalizacji) wyłącznie 112 osób wykonuje zawód (w tym 31 lekarzy z I stopniem specjalizacji).

Poza tym w dziedzinie laboratoryjnej transfuzjologii medycznej na 1000 zarejestrowanych laboratoriów tytuł specjalisty posiada 545 diagnostów laboratoryjnych, zaś w dziedzinie transfuzjologii klinicznej jest 256 lekarzy specjalistów (w tym 36 lekarzy z I stopniem specjalizacji) zawód wykonuje 218 osób (w tym 31 lekarzy z I stopniem specjalizacji).

Natomiast w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej – tytuł specjalisty posiada 151 diagnostów na liczbę 200 zarejestrowanych laboratoriów, a w dziedzinie genetyki klinicznej na 115 lekarzy specjalistów zawód wykonuje 110 osób, a w dziedzinie cytomorfologii medycznej jest 81 diagnostów z tytułem specjalisty na 330 laboratoriów zajmujących się tą dziedziną, zaś pracujących w tej dziedzinie diagnostów laboratoryjnych jest blisko 1000, natomiast w dziedzinie patomorfologii tytuł specjalisty posiada 878 osób (w tym 244 lekarzy z I stopniem specjalizacji) a zawód wykonuje 773 (w tym 199 lekarzy z I stopniem specjalizacji).

W związku z tym, według prezes KRDL, argumenty resortu zdrowia o zbyt małej liczbie diagnostów specjalizujących się w danej dziedzinie są niezrozumiałe, ponieważ w niektórych dziedzinach medycyny reprezentowanych przez osoby uprawnione do wykonywania zawodu lekarza są one znacznie niższe niż w grupie specjalistów w dziedzinach diagnostyki laboratoryjnej.

Prezes KRDL podkreśla też, że liczba specjalistów w podanych dziedzinach medycyny laboratoryjnej ulega zwiększeniu.  Zgodnie z danymi urzędów wojewódzkich (stan na dzień 15 lutego 2016 ) w trakcie specjalizacji w dziedzinie mikrobiologii medycznej jest 280 diagnostów laboratoryjnych, laboratoryjnej transfuzjologii medycznej 221, a w laboratoryjnej genetyki medycznej 119 diagnostów. 

Samorząd diagnostów laboratoryjnych nie akceptuje stanowiska ministra zdrowia, iż liczba specjalistów w dziedzinie laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, laboratoryjnej genetyki medycznej, mikrobiologii medycznej oraz cytomorfologii medycznej jest zbyt mała, aby istniała konieczność powołania konsultantów krajowych dla powyższych dziedzin specjalizacji. 

Rada ponownie skierowała wniosek do ministra zdrowia o powołanie konsultantów krajowych w dziedzinie laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, laboratoryjnej genetyce medycznej, mikrobiologii medycznej oraz cytomorfologii medycznej jak również o niepomijanie grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych w działaniach, które mają bezpośredni wpływ na poprawę funkcjonowania systemu służby zdrowia w Polsce.


Źródło: www.kidl.org.pl