Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

LEX Ochrona Zdrowia to unikatowa na rynku, baza najistotniejszych informacji z zakresu ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego - zarówno w aspekcie prawnym, jak i zarządczym. LEX Ochrona Zdrowia to unikalny produkt dopasowany do codziennych obowiązków dyrektorów szpitali, który gwarantuje wiarygodną, aktualną, rzetelną informację z zakresu prawa i zarządzania podmiotem leczniczym. To źródło informacji, które będzie podstawą do działania i podejmowania decyzji w ramach zawodowych zadań każdego dyrektora, kierownika oraz pracownika szpitala.

Więcej informacji

LEX

Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Brak zasad stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Przepisy określające zasady używania przymusu bezpośredniegodotyczą tylkoszpitali psychiatrycznych, może do doprowadzić w pozostałych placówkach do łamania praw pacjenta.

W Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy 84-letnia pacjentka oddziału wewnętrznego została przywiązana do łóżka. Zdjęcia chorej skrępowanej skórzanymi rzemieniami dotarły do mediów. Władze szpitala tłumaczą, że pacjentka była agresywna i dla jej dobra, jak i innych chorych z tej sali, trzeba było ją skrępować.

Inni lekarze mają jednak wątpliwości.

– Procedury są niejasne, a są sytuacje, kiedy lekarz musi wybierać między ograniczeniem swobody pacjenta a jego bezpieczeństwem – podkreśla Wojciech Konieczny, wicedyrektor ds. lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie.

Do szpitali ogólnych trafiają bowiem pacjenci, którzy zachowują się agresywnie i nie ma z nimi kontaktu. Czasowe unieruchomienie takiej osoby, np. po to, aby założyć jej cewnik lub podać lek przez wenflon, jest użyciem przymusu bezpośredniego. Problem w tym, że nie jest jasne, jak go stosować, ponieważ przepisy określają to jedynie w odniesieniu do chorych leczonych w szpitalach psychiatrycznych. Reguluje to ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 231, poz. 1375). Także szpitale ogólne powinny mieć określone zasady stosowania przymusu bezpośredniego. Jednak dyrektorzy takich placówek przyznają, że brak jest regulacji prawnych, na których mogliby się oprzeć, tworząc regulaminy.

Źródło: Gazeta Prawna

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

LEX Przychodnia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Przychodnia - profesjonalna pomoc prawna w przychodni. LEX Przychodnia to serwis dopasowany do...
Cena: 1077.48

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

W komentarzu zawarto szczegółowe i kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień dotyczących zawodu...
Cena: 149.00
oszczędzasz: : 134.10 zł

Zakładowy plan kont wraz z komentarzem dla podmiotów leczniczych

Publikacja prezentuje rozwiązania dotyczące opracowywania i funkcjonowania zakładowego planu kont...
Cena: 99.00
oszczędzasz: : 89.10 zł


Czytaj kolejny
artykuł

Marketingowa wojna aptek