- Kontynuujemy realizację naszych sprawdzonych i potrzebnych programów zdrowotnych oraz inicjujemy kolejne. Ogłosiliśmy już konkurs, w ramach którego ze środków RPO będziemy finansować badania w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego. Mamy w planie kilkanaście podobnych naborów dotyczących innych segmentów profilaktyki zdrowotnej, między innymi pediatrii i ostrych zespołów wieńcowych ¬– mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Jednym z programów będzie program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęte dzieci między 24 a 36 miesiącem życia (czyli nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku, dotyczącym nowonarodzonych dzieci).

W 2017 roku udział w przedsięwzięciu zadeklarowało 41 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Zaplanowano wykonanie 3282 szczepień. Samorząd województwa na realizację programu przeznaczył pół miliona złotych.

Będzie także realizowany program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Zakłada objęcie bezpłatnymi szczepieniami 744 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Udział w programie zadeklarowało 14 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Środki województwa na realizację programu to 130 tysięcy złotych.

Kolejny program to program wykrywania zakażeń WZW B i C. W ramach programu prowadzone będą badania diagnostyczne ukierunkowane na wykrywanie przypadków zakażenia wirusem typu B i C. Udział w programie zadeklarowały 23 samorządy. Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej i naboru uczestników programu, a także pokrycie połowy kosztów badań. W 2017 roku planowane jest przebadanie 2898 osób. Na realizację programu trafi 120 tysięcy złotych z budżetu województwa.

 Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej będzie dotyczył  mężczyzn pomiędzy 65 a 74 rokiem życia, palących papierosy. Program zakłada przebadanie za pomocą USG ponad 900 osób z terenu całego regionu. Koszt realizacji to 36 tysięcy złotych.

 [-OFERTA_HTML-]

 

W tej chwili trwają postępowania konkursowe, które wyłonią koordynatorów programów oraz realizatorów badań i szczepień. Realizacja ruszy jeszcze w pierwszej połowie roku 2017.

Trwa też ogłoszony przez urząd marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego konkurs, w ramach którego podzielimy środki na  realizację programów profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego.

W ramach projektów mogą być realizowane badania kolonoskopowe, przewidziano też możliwość pokrycia kosztów przejazdów pacjentów na badania. W sumie w puli konkursowej jest 19,4 miliona złotych.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl