Jedno z umorzonych postępowań dotyczyło przekazania w 2013 roku zewnętrznemu podmiotowi zadań związanych ze sprzątaniem. Zarząd szpitala zachęcał pracowników działu higieny szpitalnej do podjęcia pracy w firmie zewnętrznej. Jednak duża część pracowników poszła na zwolnienia lekarskie, co mogło spowodować zamknięcie szpitala. Aby do tego nie dopuścić zarząd przyspieszył podpisanie umowy z zewnętrzną firmą. Prokuratura stwierdziła, że nie było w tym niegospodarności, a podpisując umowę wcześniej, zarząd zabezpieczył działanie szpitala. 

Podobnie było w przypadku sprawy dotyczącej odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia w latach 2010-2012, także tutaj prokuratura nie stwierdziła naruszenia przepisów.

Sprawa dotyczyła nakazu spłaty zaległych składek ubezpieczeniowych za pracowników, którzy mieli umowy o pracę i pełnili dodatkowe dyżury  w oparciu o umowy cywilnoprawne zawarte z innymi jednostkami. Taką decyzję wydał ZUS na podstawie przeprowadzonej w olkuskiej lecznicy kontroli. 

Szpital w Olkuszu podobnie jak wiele innych placówek w Polsce korzystał z takiej możliwości zatrudniania pracowników w celu zabezpieczenia dyżurów medycznych. Szpital opierał się przy tym na rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego z 2004 roku i na obowiązującej wówczas ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

 [-DOKUMENT_HTML-]



Kiedy pojawiły się wątpliwości związane z taką możliwością uzupełniania dyżurów, szpital w Olkuszu w 2013 roku zaprzestał współpracy z innymi jednostkami w zakresie podwykonawstwa medycznego. W tym czasie zmieniło się również stanowisko Sądu Najwyższego, który w 2014 roku podzielił stanowisko ZUS i wyraził negatywny pogląd co do zatrudniania przez podmioty lecznicze pracowników medycznych w taki sposób.

W latach 2013-2015 ZUS skontrolował 86 szpitali, w tym także szpital w Olkuszu, i wydał decyzję o spłacie zaległych składek. Szpital odwoływał się od tej decyzji. Jednak ostatecznie, biorąc pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, szpital zrezygnował z wystąpienia na drogę sądową. W wyniku negocjacji z ZUS udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat. 

Nowy Szpital w Olkuszu zarządzany jest  przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A., która prowadzi również placówki w Świeciu, Wąbrzeźnie, Wschowie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie i Szprotawie.

Źródło: www.nowyszpital.pl