Laudację podczas uroczystości wygłosił profesor Tomasz Szczepański, który podkreślił, że laureat tego honorowego tytułu to także "ceniony przedstawiciel medycyny translacyjnej". 

Wśród najważniejszych osiągnięć naukowych van Dongena laudator wymienił jego wkład w poznanie prawidłowego rozwoju komórek układu chłonnego, udoskonalenie immunofenotypowej diagnostyki i klasyfikacji nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego oraz wprowadzenie diagnostyki minimalnej choroby resztkowej do praktyki klinicznej. 

Profesor Szczepański przypomniał też, że laureat doktoratu h.c. współpracował z polskimi naukowcami między innymi ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspólnie realizując międzynarodowy grant ERA-NET PRIOMEDCHILD "Ocena skuteczności leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci poprzez monitorowanie minimalnej choroby resztkowej metodą 8-kolorowej cytometrii przepływowej". 

- Dzięki tej współpracy ta cytometryczna ocena choroby resztkowej dla polskich pacjentów z chorobami nowotworowymi w Polsce była możliwa i jest w tej chwili rutynowym badaniem diagnostycznym – podkreślił profesor Szczepański. 

Z kolei rektor SUM profesor Przemysław Jałowiecki przypomniał podczas uroczystości, że "nadanie tytułu doktora honorowego jest dla każdego środowiska akademickiego aktem najwyższej wagi". A wyróżnienie profesora van Dongena, dodał, jest dla uczelni "szczególnym zaszczytem i honorem". 

Sam profesor van Dongen wygłosił podczas uroczystości wykład pt. "Diagnostyka i monitorowanie ostrych białaczek: od narzędzia badawczego do interwencji terapeutycznej". 

Profesor dr Jacques van Dongen ukończył studia na kierunku lekarskim Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie w 1981 roku. Po uzyskaniu stopnia doktora w ramach projektu "Charakterystyka fenotypowa i genotypowa nowotworów złośliwych układu chłonnego" w 1991 roku został zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Immunologii Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. 

Od kwietnia 2016 roku kieruje również zespołem naukowym w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Lejdzie, zajmującym się innowacyjnym monitorowaniem immunologicznym. 

Jego dorobek naukowy obejmuje prawie 700 publikacji pełnotekstowych, w tym 430 artykułów w czasopismach z Listy Filadelfijskiej, 167 rozdziałów w książkach i 14 książek. Ponadto profesor jest współautorem 18 patentów, z których większość została licencjonowana dla firm produkujących testy diagnostyczne. 
Zainteresowania naukowe profesora van Dongena dotyczą głównie prawidłowego rozwoju komórek układu chłonnego, pierwotnych niedoborów odporności w układzie chłonnym, immunofenotypowej i molekularnej diagnostyki i klasyfikacji nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego oraz diagnostyki minimalnej choroby resztkowej w białaczkach. 

Profesor Jacques van Dongen jest 59. doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. (pap)