„Zdrowie społeczeństwa zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to postawy i zachowania składające się na styl życia. Nasze niewłaściwe wybory dotyczące sposobu odżywiania, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków oraz niewielka aktywność fizyczna (lub jej brak) wpływają na to, jak często chorujemy i na co. W efekcie zbyt często prowadzą do chorób cywilizacyjnych i przedwczesnej śmierci” – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Narodowy Program Zdrowia wyznacza sześć celów operacyjnych wybranych ze względu na ich wpływ na życie i zdrowie. Należą do nich: poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa, profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi; profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa, ograniczenie ryzyka zdrowotnego, które wynika z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki, promocja zdrowego i aktywnego starzenia się oraz poprawa zdrowia prokreacyjnego.

 [-OFERTA_HTML-]

 

Działania ministerstw, które realizują zadania wyznaczone w Narodowym Programie Zdrowia, będzie koordynował Komitet Sterujący. Jest on obecnie powoływany. W jego skład wejdą wiceministrowie z zaangażowanych resortów.

 

Źródło: www.mz.gov.pl