Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaproponował, by Rada jeszcze raz przeanalizowała wspólne stanowisko przygotowane przez zespół problemowy ds. usług publicznych - opinię w sprawie nowelizacji ustawy o refundacji leków. Zespół zapisał w nim wskazanie, by zwiększyć - ponad obecne 17 procent budżetu - wydatki na politykę lekową. Radziwiłł przekonywał, że oznaczałoby to ograniczenia w pozostałych obszarach, za które odpowiada resort.

Przewodnicząca Rady, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz zaproponowała, by jeszcze raz przeanalizować stanowisko w tej sprawie i przyjąć je na specjalnym posiedzeniu Rady w styczniu 2017 roku.

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez Bochniarz Rada ma spotykać się co dwa miesiące. Częściej - co miesiąc zbiera się jej prezydium. Kolejne posiedzenie wynikające z tego porządku, przypada w lutym, stąd 19 stycznia 2017 roku - nadzwyczajna sesja Rady.

Bochniarz zaproponowała, aby Rada przygotowała publikacje lub szkolenia na swój temat. W jej ocenie wiedza o roli i prawach, zgodnie z którymi działa Rada, zasadach wypracowywania kompromisowych trójstronnych ustaleń w dialogu społecznym jest niewystarczająca, również u rządzących - przekonywała.


Czytaj także: Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>


Na kolejnych posiedzeniach w 2017 roku Rada ma przejrzeć zasady swojego funkcjonowania i zaproponować ustawowe zmiany - wypracować projekt nowelizacji ustawy o RDS. Członkowie Rady chcą się też zająć wzmocnieniem roli partnerów społecznych w zarządzaniu Funduszem Pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, szkolnictwem zawodowym, problemami innowacyjności i działania ulg podatkowych w dziedzinie badań i rozwoju.

Wśród tematów jest też przygotowanie założeń do nowej ustawy o zamówieniach publicznych, uwzględniającej klauzule społeczne, przegląd polityki socjalnej państwa oraz omówienie możliwości wzmocnienia roli partnerów społecznych w pracach struktur europejskich

Rada powołała w czwartek 8 grudnia 2016 roku dwa nowe zespoły branżowe - do spraw dialogu społecznego w transporcie drogowym i w branży spożywczej.

Wcześniej gościem pierwszej części posiedzenia był wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W RDS zasiadają przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców, związkowcy, członkowie rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. W nowej Radzie - w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej - przewodniczący co roku zmieniają się. Pierwszym przewodniczącym był szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe - OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność".

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września 2015 roku i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja trójstronna od 26 czerwca 2013 roku nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony poprzedniego rządu. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.(pap)