Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Zobacz film promocyjny

Nasze serwisy

Pokaż

LEX Ochrona Zdrowia to unikatowa na rynku, baza najistotniejszych informacji z zakresu ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego - zarówno w aspekcie prawnym, jak i zarządczym. LEX Ochrona Zdrowia to unikalny produkt dopasowany do codziennych obowiązków dyrektorów szpitali, który gwarantuje wiarygodną, aktualną, rzetelną informację z zakresu prawa i zarządzania podmiotem leczniczym. To źródło informacji, które będzie podstawą do działania i podejmowania decyzji w ramach zawodowych zadań każdego dyrektora, kierownika oraz pracownika szpitala.

Więcej informacji

LEX

Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów od stycznia 2017 rozszerzony

Do 14 grudnia 2016 roku z projektu leki 75+ skorzystało ponad 1,6 miliona seniorów, którym wydano ponad 9,8 miliona opakowań bezpłatnych leków. Seniorzy otrzymali ponad 4,2 miliona recept na bezpłatne leki. Od 1 stycznia 2017 roku wykaz bezpłatnych leków dla seniorów został rozszerzony. 
W ramach topiku:
Bezpłatne leki dla seniorów Rynek leków
Warto wiedzieć: Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych.
Dla lekarzy Dla farmaceutów

Do wykazu tego dodano o insuliny ludzkie i krótkodziałające analogi insulin ludzkich, leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych, leki zawierające umeclidinii bromidum – stosowane przy leczeniu POChP.

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mają dostęp do bezpłatnych leków od 1 września 2016 roku. Jedynym kryterium jest tutaj wiek pacjenta, weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2015 roku seniorzy po 75. roku życia wydali około 860 mln zł na leki refundowane. Dzięki projektowi 75+ wydatki tej grupy pacjentów za leki refundowane zmniejszyły się od 1 września 2016 roku o 40 procent, a w kolejnych latach zmniejszą się o ponad 60 procent.

Lista bezpłatnych leków jest częścią obwieszczenia refundacyjnego. Obecnie zawiera 1167 pozycji (1167 preparatów), które obejmują 78 substancji czynnych. Znajdują się na niej leki stosowane w leczeniu osób starszych (głównie chorób przewlekłych, na przykład chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy).

Lista jest  aktualizowana co dwa miesiące, razem z obwieszczeniem refundacyjnym.

Źródło: www.mz.gov.pl

Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>

  LEX Ochrona Zdrowia Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Ochrona Zdrowia Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów Sprawdź 

Magdalena Okoniewska
lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Refundacja leków w Polsce. Wykładnia przepisów i efekty ich stosowania

Autorzy szczegółowo omawiają system refundacji leków. Dokonują pogłębionej analizy procedury...
Cena: 55.00

Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów...

W komentarzu przedstawiono system refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Cena: 116.76

Prawo farmaceutyczne i refundacja leków. Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach

Seria książek Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach powstała z chęci niesienia pomocy...
Cena: 49.00
oszczędzasz: : 44.10 zł

Więcej na temat

Lista leków 75 plus bez insuliny polskiej produkcji

19-12-2016
Na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia nie znalazły się produkowane w Polsce insuliny ludzkie, stosowane u około 200 tysięcy osób. Trafiły na nią za to dużo droższe, zagraniczne preparaty, z których obecnie korzysta tylko około 350 pacjentów. Krajowi producenci czują się dyskryminowani i przestrzegają, że umieszczenie na liście drogich leków o takiej samej skuteczności stawia pod znakiem zapytania cały program, w którym może zabraknąć funduszy.


Czytaj kolejny
artykuł

Szczecin: zakończyło się postępowanie w sprawie pomyłki przy in vitro