Elvita to spółka, która obejmuje placówki ambulatoryjne działające w Jaworznie, Trzebini, Katowicach, Ustroniu, Częstochowie czy Będzinie, są to p rzychodnie należące przedtem do Grupy Tauron. Obejmują opieką medyczną ponad 100 tysięcy osób. Placówki oferują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, finansowaną z NFZ oraz komercyjną.
Pod koniec 2014 roku Elvita została kupiona przez Grupę PZU. 

Krzysztof Lehnort jest także wieloletnim radnym miejskim i twórcą lokalnych stowarzyszeń, ma doświadczenie w pracy społecznej.

- Wyzwania, jakie widzę w mojej nowej pracy, to przede wszystkim dalsze polepszanie sytuacji finansowej uzdrowiska. Celem jest otwarcie na klientów indywidualnych, ulepszenie bazy noclegowej. Chcę przywrócić Goczałkowicom dawną świetność, o której wielu mieszkańców Śląska, ale i kraju, jeszcze pamięta. Myślę, że mieszkańcy regionu na to zasługują– deklaruje Krzysztof Lehnort.

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój jest prowadzone przez spółkę ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa śląskiego. Jest to obiekt o ponad 150-letniej tradycji. Podstawą wykonywanych tam zabiegów są solanki i borowiny, co czyni go wyjątkowym w skali kraju. W 2016 roku leczyło się w nim ponad 15 tysięcy pacjentów i kuracjuszy. Czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału rehabilitacyjnego dla dorosłych wynosi 5 lat. Natomiast w przypadku oddziału reumatologicznego czeka się 2,5 roku.

Sytuacja finansowa uzdrowiska poprawia się z każdym rokiem, ale nie jest jeszcze zadowalająca. Utrata jakiejkolwiek części kontraktu z NFZ pogorszy i tak już trudną sytuację, i może stanowić duże zagrożenia dla dalszej działalności uzdrowiska.

- Nie chcemy dopuścić do tego, by mieszkańcy zostali pozbawieni dostępu do bazy leczniczej z tak długą i bogatą tradycją, surowców takich jak solanka i borowina – podkreślają przedstawiciele zarządu województwa. 

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój spółka z o. o. poza leczeniem uzdrowiskowym w swoich strukturach ma także oddział reumatologiczny, oddział rehabilitacyjny dla dorosłych i dla dzieci, a także leczenie ambulatoryjne. 

Wejście w życie w 2017 roku ustawy o tzw. sieci szpitali oznacza zagrożenie dla dalszego finansowania świadczeń udzielanych przez spółkę. Według kolejnej już wersji projektu ustawy żaden zakres działalności uzdrowiska nie zostanie zakwalifikowany do sieci szpitali. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój będzie musiało konkurować o znacznie zmniejszoną pulę do podziału na własne zakresy świadczeń zdrowotnych, które będą kontraktowane przez NFZ na dotychczasowych zasadach.

Źródło: www.slaskie.pl

Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>