To jedyna tego typu impreza w województwie lubuskim. Wszystkie atrakcje, porady lekarskie i infrastruktura ośrodka są udostępniane uczestnikom za darmo. 

W tym roku do udziału w pikniku zgłosiło się blisko 60 wystawców.  Są to nie tylko szpitale i przychodnie podległe samorządowi województwa lubuskiego, ale także niepubliczne jednostki, NFZ, Sanepid, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zdrowia, stacja krwiodawstwa, DKMS (rejestr dawców szpiku), kluby fitness, doradcy żywieniowi, dietetycy, eksperci od diet wegańskich, wegetariańskich, czy bezglutenowych, doradcy ds. wizerunku, kosmetyczki i fryzjerzy.

Czytaj:  Profilaktyka Raka Piersi – szerszy dostęp do nieodpłatnych badań profilaktycznych >>>

Nieodłączny element Lubuskiego Pikniku Zdrowia to darmowe badanie i porady lekarskie. Na placu piknikowym stanie mammobus, w którym panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z badania piersi. W tzw. słuchobusie sprawdzany będzie słuch. Stoiska wielu szpitali i przychodni oferować będą darmowe badania poziomu cukru, ciśnienia, dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania okulistyczne, pomiary wagi, tkanki tłuszczowej. Nie zabraknie też profesjonalnych porad dietetycznych, między innymi na stoisku Departamentu Ochrony Zdrowia (namiot „Zdrowe Lubuskie”) na pytania o zdrowe żywienie odpowie absolwentka dietetyki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Już po raz kolejny równolegle odbywać się będzie V Lubuski Piknik Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Odbędzie się wystawa warsztatów terapii zajęciowej, prezentacja prac malarstwa niepełnosprawnej artystki oraz wywiad na temat poruszania się na wózku.