W poniedziałek 30 listopada 2015 odbyła się promocja książki "Pacjent odmienny kulturowo". Jej wydanie wsparły Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i miasto Białystok. 

- Podręcznik jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów, gdy lekarze i pielęgniarki coraz częściej zajmują się pacjentami z różnych kultur i religii - powiedziała pomysłodawczyni i redaktorka podręcznika, prodziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB profesor Elżbieta Krajewska-Kułak. Dodała, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, które będzie respektowało jego wyznanie i tradycje. 

- Pracownicy ochrony zdrowia i studenci powinni znać i rozumieć wszystkie czynniki kulturowe danej społeczności i odpowiednio je wykorzystywać w organizacji codziennej opieki nad pacjentem, aby nikogo nie urazić i postępować etycznie - mówiła Krajewska-Kułak. Jak zauważyła, podręcznik jest potrzebny, bo nie na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są oddzielne przedmioty dotyczące podejścia do pacjenta odmiennego kulturowo. A ta wiedza - jak dodała - powinna być uzupełniana systematycznie. 
Dowiedz się więcej z książki
Komunikowanie w ochronie zdrowia - interpersonalne, organizacyjne i medialne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 


Profesor mówiła, że w codziennej praktyce lekarskiej personel medyczny staje przed dylematami etycznymi. - Lekarze mimo dobrej woli, nie zawsze rozumieją i znają tradycje innych kultur czy religii - dodała. Jako przykład podała Świadka Jehowy, który nie zgadza się na przetoczenie krwi i nie chce poddać się temu zabiegowi.
- Nie zawsze lekarze to do końca rozumieją. Z jednej strony chcą walczyć o zdrowie pacjenta, z drugiej - nie mają świadomości, że dla tego pacjenta taki zabieg jest niezgodny z ich wyznaniem - mówiła Krajewska-Kułak. 

Innymi przykładami, jakie przywołała, są między innym: ipacjent Rom, przy którym przez cały pobyt w szpitalu czuwa jego rodzinna, czy wyznawca islamu, któremu nie można podać nic lewą ręką, bo w tej kulturze jest ona uważana za nieczystą.
- W swojej pracy musimy być wrażliwi na te różnice - dodała Krajewska-Kułak. 

Autorzy podręcznika rozdzielają kwestie opieki nad pacjentem muzułmaninem, Żydem, Świadkiem Jehowy, buddystą, a nawet katolikiem i prawosławnym. Można też tu znaleźć informacje o prawach pacjenta odmiennego kulturowo, barierach w komunikacji z zagranicznym pacjentem czy komunikacji międzykulturowej. (pap)