Czy świadczenia w ramach prewencji rentowej ZUS mogą być udzielane np. przez lekarzy w trakcie specjalizacji?
\\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w materiałach dotyczących konkursu ofert na prowadzenie rehabilitacji leczniczej w schorzeniach układu krążenia w systemie stacjonarnym w ramach prewencji rentowej ZUS (www.zus.pl/files/Materialy_II-UK-2015-2017.pdf) zapisała na stronie 16, w punkcie 222, że ośrodek rehabilitacyjny ma obowiązek zatrudnić co najmniej jednego lekarza asystenta ze specjalizacją w zakresie kardiologii lub chorób wewnętrznych lub rehabilitacji medycznej.Czy interpretując ten punkt można założyć, że inni lekarze realizujący usługę mogą nie spełniać powyższego punktu?

Mam na myśli lekarzy w trakcie specjalizacji z kardiologii, chorób wewnętrznych i rehabilitacji.

Odpowiedź:

Świadczenia udzielane w ramach prewencji rentowej ZUS mogą być udzielane tylko przez lekarzy spełniających wymagania określone w materiałach konkursowych, a zatem leczenie w ramach programu rehabilitacji leczniczej w schorzeniach układu krążenia w systemie stacjonarnym, nie może być prowadzone przez lekarzy w trakcie specjalizacji.

Uzasadnienie:

W materiałach dotyczących konkursu ofert na prowadzenie rehabilitacji leczniczej w schorzeniach układu krążenia w systemie stacjonarnym w ramach prewencji rentowej ZUS, zwanych dalej „Materiałami konkursowymi”, w pkt 2.2.2. Programu rehabilitacji leczniczej w schorzeniach układu krążenia w systemie stacjonarnym (turnus dla 50 osób), zwanego dalej „Programem rehabilitacji”, w odniesieniu do kadry lekarskiej i specjalistycznej, sformułowano m.in. wymaganie: „zatrudnienia co najmniej jednego lekarza asystenta ze specjalizacją w zakresie kardiologii lub chorób wewnętrznych lub rehabilitacji medycznej.” Wykładnia powyższego wymagania powinna być dokonywana z uwzględnieniem pozostałych postanowień materiałów konkursowych. Przede wszystkim należy podkreślić, że materiały te nie tylko określają warunki udziału w konkursie ofert, których spełnienie umożliwia wybór oferty, ale również określają ogólne zasady realizacji świadczeń. Zgodnie z pkt 2.2.4. Programu rehabilitacji, lekarz asystent prowadzi leczenie i dokumentację nie więcej niż 25 pacjentów w ramach co najmniej 18 godzin i 30 minut na tydzień. Analogicznie w pkt 2.2.3. Programu rehabilitacji przewidziano, że zatrudniony ordynator udziela konsultacji i sprawuje nadzór nad rehabilitacją leczniczą wszystkich pacjentów w turnusie oraz prowadzi leczenie i dokumentację nie więcej niż 25 pacjentów w ramach co najmniej 27 godzin tygodniowo. Oznacza to, że leczenie pacjentów i prowadzenie dokumentacji powierzone zostało ordynatorowi, a także asystentowi, który musi legitymować się określoną specjalizacją.

W „Materiałach konkursowych”, w części I „Informacja o szczegółowych warunkach konkursu ofert”, w pkt 1.9 wymaga się dołączenia do oferty wykazu kadry realizującej program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Ponadto zgodnie z § 2 ust. 9 i 10 wzoru umowy, zamieszczonego w części IV materiałów konkursowych, wykaz kadry realizującej program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS stanowi załącznik nr 8 do umowy. Każdorazowa zmiana wykazu wymaga zgłoszenia na podany adres mailowy.

Z powyżej wskazanych postanowień materiałów konkursowych wynika więc, że świadczenia w ramach programu rehabilitacyjnego muszą być udzielane przez personel spełniający wymagania określone w materiałach konkursowych, zgłoszony w ofercie, a następie wymieniony w załączniku do umowy. Trzeba również wspomnieć, że jeżeli organizator konkursu dopuszcza udzielanie świadczeń przez lekarzy w trakcie specjalizacji, stanowi o tym wprost w materiałach konkursowych. Na przykład w konkursie ofert na prowadzenie rehabilitacji leczniczej w schorzeniach narządu ruchu w systemie stacjonarnym w ramach prewencji rentowej ZUS (numer I-NR-2015-2017), w Programie rehabilitacji leczniczej w schorzeniach narządu ruchu, w pkt 2.2.2, zawarto wymaganie zatrudnienia co najmniej jednego lekarza asystenta ze specjalizacją w zakresie rehabilitacji medycznej lub ortopedii i traumatologii lub neurologii lub reumatologii, lub będącego w trakcie jednej z powyższych specjalizacji lub lekarza z co najmniej 5 - letnim stażem w prowadzeniu rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu.

Grzegorz Machulak, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 10 września 2014 r.

\
Data publikacji: 11 września 2014 r.