Strona główna » Wiedza » Aktualności » Dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu zwolniona dyscyplinarnie

Dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu zwolniona dyscyplinarnie

31.07.12

Prezydent Elbląga dyscyplinarnie zwolnił z pracy dyrektor szpitala miejskiego i zapowiedział, że poprosi CBA o sprawdzenie, "czy w trakcie prowadzonych w szpitalu konkursów nie doszło do korupcji"- poinformowała rzecznik prasowa elbląskiego urzędu miasta.

articleImage: Dyrektor szpitala miejskiego w Elblągu zwolniona dyscyplinarnie fot. Thinkstock

 

Anna Kleina poinformowała, że przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia z pracy dyrektorki szpitala miejskiego było "działanie na szkodę szpitala".

Rzecznik przyznała, że na nieprawidłowości w pracy dyrektorki placówki wskazały prowadzone w tej jednostce od kilku miesięcy kontrole. Zdaniem kontrolerów m.in. zawierano niekorzystne dla szpitala kontrakty z lekarzami.

"Już w kwietniu władze miasta skierowały do prokuratury wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Aktualnie Prokuratura Rejonowa w Działdowie prowadzi w tej sprawie śledztwo" - przyznała Kleina.

Rzeczniczka elbląskiego magistratu dodała, że kolejne wykryte nieprawidłowości sprawiły, że władze Elbląga zdecydowały się na dyscyplinarne zwolnienie dyrektorki szpitala.

"Chodzi tu przede wszystkim o złamanie regulaminu pracy komisji konkursowych, który (dyrektor szpitala) sama wprowadziła. Wbrew temu regulaminowi dyrektor zasiadała i aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach komisji konkursów na świadczenie usług zdrowotnych. Jednocześnie to ona rozpatrywała odwołania od decyzji tychże komisji, co kłóci się samo ze sobą. Będąc instancją odwoławczą, zatwierdzała decyzje podjęte niezgodnie z prawem" - poinformowała Kleina.

Rzecznik dodała, że konkursy w szpitalu miejskim w Elblągu odbywały się poza kontrolą związków zawodowych.

"Tak też było w ostatnim konkursie na koordynatora jednego z oddziałów. Negocjowano tylko z jednym oferentem, najczęściej typowanym przez panią dyrektor. Choć wpłynęły dwie oferty, to na skutek nacisków dyrektor szpitala wybrano ofertę o około 60 proc. droższą. Dopiero po złożeniu przez drugiego oferenta, którego ofertę odrzucono, odwołania i po interwencji władz miasta, konkurs unieważniono" - poinformowała Kleina i dodała, że kolejny konkurs "ogłoszono bardzo szybko i jeszcze szybciej rozstrzygnięto".

"z powodu tego pośpiechu ofertę zdążył złożyć tylko jeden kandydat. Ten sam, który w pierwszym podejściu zwyciężył z niekorzystną dla szpitala propozycją" - wyjaśniła Kleina.

Rzecznik urzędu miasta w Elblągu dodała, że niezależnie od nieprawidłowości w przeprowadzaniu konkursów stwierdzono także, że w umowach zawieranych od 2010 r. z koordynatorem jednego z oddziałów zagwarantowano mu dodatkowe 13 tys. zł.

"Nie wiadomo, dlaczego je otrzymywał i jak nimi dysponował. Dlatego też władze miasta skierują wniosek do CBA o dokładne zbadanie tej sprawy" - poinformowała Kleina.

Elbląski szpital jest zadłużony, dług za ostatnie półrocze wynosi ponad 1 mln 764 tys. zł. (PAP)

Wojciechowska Joanna 31.07.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE