Pytanie

 
Czy jeżeli w dokumentacji medycznej pacjenta znajdują się dwa upoważnienia na różne osoby do dostępu do informacji o stanie zdrowia i do dokumentacji medycznej z różnymi datami, to czy oba obowiązują cały czas?
Czy od momentu pojawienia się drugiej tylko druga?
Do czego i do kiedy upoważnia pierwsza zgoda?
Czy nadal do wszystkiego?
Nie ma wpisu o nieudostępnianiu dostępu do tych informacji.
 
Odpowiedź
 
Jeśli w dokumentacji medycznej pacjenta znajdują się dwa upoważnienia do dostępu do informacji o stanie zdrowia i do dokumentacji medycznej z różnymi datami, przyjąć należy, że ważne jest oświadczenie złożone przez pacjenta z datą późniejszą.

Oświadczenie złożone przez pacjenta zachowuje ważność do czasu jego odwołania lub zmiany. W sytuacji, w której pacjent złożył nowe oświadczenie woli, upoważniające kolejną osobę do dostępu do informacji o stanie zdrowia i do dokumentacji medycznej, pierwsze z upoważnień zostało przez niego w sposób wyraźny zmienione i nie powinno być brane pod uwagę.
 
Uzasadnienie
 
Prawo dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta przysługuje nie tylko pacjentowi, którego dokumentacja dotyczy, ale również innym podmiotom, którym prawo to przyznaje ustawa z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - dalej u.p.p. Stosownie do treści § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej zamieszcza się lub dołącza do niej oświadczenie pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej.

Z kolei zgodnie z art. 26 u.p.p. podmiotami upoważnionymi do wystąpienia z żądaniem udostępnienia dokumentacji medycznej podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych jest między innymi. osoba upoważniona przez pacjenta. Co do zasady upoważnienie udzielane jest na czas nieoznaczony.

Przyjąć zatem należy, że oświadczenie złożone przez pacjenta zachowuje ważność do czasu jego odwołania lub zmiany. W analizowanym stanie faktycznym złożenie przez pacjenta nowego upoważnienia powoduje zmianę pierwszego z upoważnień. Pierwsza zgoda pacjenta nie powinna zatem być brana pod uwagę.
 

Czytaj także inne komentarze tej autorki:
 
 
 
 
Monika Urbaniak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Jest adiunktem w Pracowni Prawa w Ochronie Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie ochrony zdrowia, prawie medycznym, konstytucyjnym i zamówień publicznych. Autorka ponad 30 publikacji, w tym książkowych z zakresu prawa medycznego i konstytucyjnego. Posiada kilkuletnią praktykę w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące problematyki badań klinicznych.