Utworzenie programu lekowego z wykorzystaniem dasabuviru i kombinacji ombitasvir – paritaprevir – ritonavir otwiera pacjentom dostęp do przełomowej terapii bezinterferonowej w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało także o refundacji dabrafenibu dla pacjentów z nieoperacyjną postacią czerniaka skóry oraz icatibantu dla osób cierpiących na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy. 

- Wprowadzenie bezinterferonowej terapii do refundacji to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów cierpiących na WZW typu C. Okres od rejestracji do refundacji w przypadku terapii skojarzonej dasabuviru i kombinacji ombitasvir – paritaprevir – ritonavir był wyjątkowo krótki. Decyzja Ministerstwa Zdrowia o utworzeniu nowego programu lekowego z wykorzystaniem tak nowoczesnego rozwiązania stawia Polskę w gronie pierwszych krajów Unii Europejskiej, w których będzie ona finansowana ze środków publicznych. Daje to nadzieję na zmianę podejścia Ministerstwa Zdrowia także w odniesieniu do innych nowoczesnych terapii oczekujących na refundację – stwierdził Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma. 

Czytaj: Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2015 roku >>>

Od 1 lipca 2015 roku refundacją w ramach rynku otwartego objęty został jeden lek zawierający innowacyjną cząsteczkę – icatibant – stosowany w leczeniu dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego. Jest to jednak dopiero pierwsza innowacyjna molekuła w 2015 roku, która uzyskała finansowanie ze środków publicznych na aptecznym rynku otwartym. 

Ministerstwo Zdrowia podjęło także decyzję o objęciu refundacją leku zawierającego substancję czynną dabrafenib. Ta innowacyjna terapia celowana będzie dostępna w ramach nowego programu lekowego – leczenia czerniaka skóry dabrafenibem, dla pacjentów z nieoperacyjną lub przerzutową postacią czerniaka z mutacją BRAF V600.  Wprowadzenie tego leku rozszerza zakres dostępnych opcji terapeutycznych. 

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma reprezentuje 29 wiodących firm sektora farmaceutycznego działających w Polsce, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne. Infarma jest członkiem międzynarodowych organizacji zrzeszających innowacyjną branżę farmaceutyczną (między innymi EFPIA), a także Pracodawców RP oraz Krajowej Izby Gospodarczej.