Informatyzacja w ochronie zdrowia oraz mapy potrzeb zdrowotnych, które powinny być zakończone do 1 kwietnia 2016 roku, to kierunki planowanych działań resortu zdrowia, które przedstawił 1 grudnia 2015 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia minister Konstanty Radziwiłł.

Kolejną ważną kwestią jest realizacja zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia między przedstawicielami pielęgniarek i położnych a poprzednim ministrem zdrowia.

Minister zdrowia przedstawił również najbliższe plany legislacyjne. Minister zaznaczył, że projekt wprowadzający darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia będzie realizowany jako jeden z pierwszych. Konstanty Radziwiłł zapowiedział ponadto zmiany w zakresie refundacji leków; podjęcie prac, które pozwolą na przejście z finansowania ubezpieczeniowego na rzecz finansowania z budżetu państwa; przesunięcie kontraktowania świadczeń oraz zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Prace resortu obejmą również wypracowanie koncepcji powrotu medycyny szkolnej, przygotowanie zmian w wynagradzaniu kadr medycznych, korektę pakietu onkologicznego, a także poszerzenie zakresu działania ustawy o zdrowiu publicznym.

Wśród priorytetowych działań resortu znajdą się również zmiany w kształceniu przed- i podyplomowym lekarzy (między innymi przywrócenie w zmienionej formie stażu podyplomowego i zwiększenie liczby kształconych lekarzy w języku polskim), a także podjęcie prac nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej.

Minister podkreślił, że działania resortu będą ukierunkowane na zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, ale nie przez podwyższenie składki zdrowotnej.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 2 grudnia 2015 r.