„Zebranie w jednym miejscu zarówno poglądów doktryny i judykatury, jak i opracowane przypadki kliniczne wzorów pism procesowych, a także aktów wykonawczych pozwala udzielić czytelnikowi odpowiedzi na nurtujące go problemy powstające w praktyce w związku ze stosowaniem ustawy” – czytamy we wstępie do publikacji.

Książka stanowi kompleksowe i przejrzyste omówienie wszystkich aspektów prawnych regulacji ochrony zdrowia psychicznego, dotyczących między innymi ochrony praw osoby chorej psychicznie, poszanowania jej godności oraz zapewnienia należytej pomocy, przyjęcia do szpitala psychiatrycznego lub do domu pomocy społecznej, instytucji przymusu  bezpośredniego, postępowania przed sądem opiekuńczym w sprawach określonych w ustawie, ochrony tajemnicy stanu zdrowia pacjenta, metod jego leczenia i postępów w leczeniu oraz danych dotyczących jego życia osobistego.

Treść komentarza uwzględnia również zmiany, jakie zostały wprowadzone do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego art. 20 ustawy z 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym (Dz.U. poz. 1916). Zwrócono także uwagę na założenia projektu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Informacje o autorach:

Kinga Bobińska - doktor nauk medycznych, adiunkt i jednocześnie kierownik Pracowni Orzecznictwa Sądowo-Psychiatrycznego w Klinice Psychiatrii Dorosłych UM w Łodzi, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog. W codziennej praktyce zajmuje się szerokim spektrum zaburzeń psychicznych zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Zainteresowania naukowe obejmują tematykę dotyczącą orzecznictwa sądowo-psychiatrycznego, uwarunkowań prawnych w psychiatrii i seksuologii. Autorka i współautorka ponad 50 publikacji naukowych o tematyce: psychiatria biologiczna, psychiatria sądowa, seksuologia, niepełnosprawność intelektualna.

Krzysztof Eichstaedt - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, członek kolegium redakcyjnego Medical Science Technology oraz Basic & Clinical Psychiatry, autor oraz współautor komentarzy oraz opracowań monograficznych, a także kilkudziesięciu artykułów i glos, w tym wielu opracowań z pogranicza prawa i psychiatrii.

Piotr Gałecki - profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog. Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie psychiatrii, ekspert komisji sejmowych, członek Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, członek Rady ds. Zdrowia Publicznego, również wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, redaktor naczelny Medical Science and Technology. W pracy klinicznej, dydaktycznej oraz badawczej dą ż y do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie depresji. Autor i współautor ponad 300 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych, także współautor wielu pozycji książkowych, m.in. dotyczących tzw. pogranicza prawa i psychiatrii, w tym współautor Metodyki pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, nieletnich oraz wykroczeń.

Książka dostępna jest w ramach przedsprzedaży w Księgarni Profinfo.