Lodówki domowe można wykorzystywać do przechowywania szczepionek

Lodówki domowe można wykorzystywać w celu przechowywania szczepionek w podmiotach leczniczych, jeżeli zapewniają one wymagane warunki, na przykład dotyczące temperatury.

articleImage: Lodówki domowe można wykorzystywać do przechowywania szczepionek fot. Thinkstock

Pytanie
 
Jak należałoby rozumieć stwierdzenie: "W toku bieżącej eksploatacji podmiot leczniczy zobowiązany jest do użytkowania i konserwacji sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta"?

Czy z punktu widzenia prawnika oznacza to, że w podmiotach leczniczych jest kategoryczny zakaz stosowania chłodziarek, w których producent zawarł w instrukcji sformułowanie "Urządzenie jest przeznaczone do przechowywania żywności i/lub napojów w zwykłych warunkach domowych, tak jak to opisano w niniejszej instrukcji obsługi.", nawet jeśli parametry są odpowiednie (temperatura odpowiednia dla przechowywania szczepionek = 2-8st.C)?

Takie chłodziarki są stosowane do przechowywania szczepionek również w sanepidach. Należy też zauważyć, że użytkowania takich chłodziarek nie wykluczają zalecenia w sprawie szczepień: "Do utrzymania właściwej temperatury doskonale nadają się chłodziarki bez zamrażarek oraz wolno stojące zamrażarki (rozmrażane ręcznie lub automatycznie) przeznaczone do użytku domowego. Stanowią one tańszą alternatywę dla licencjonowanego sprzętu medycznego." 

Odpowiedź
 
Nie, nie jest to wykluczone, o ile sprzęt zapewnia wymagane warunki przechowywania szczepionek.
 
Uzasadnienie
 
Użytkowanie i konserwację sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta należy rozumieć jako parametry techniczne i organizacyjne używania sprzętu – takie jak odpowiedni dopływ prądu, zapewnienie odpowiedniego umiejscowienia sprzętu itp. Nie należy mylić tego pojęcia z przeznaczeniem (celem), do którego wykorzystywany jest sprzęt. Przytoczony w pytaniu opis przeznaczenia sprzętu (chłodziarki) zawiera oświadczenie producenta, iż sprzęt ten nadaje się do opisanego celu i za co producent bierze odpowiedzialność, co wynika z art. 7a ustawy z 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.). Nie wyklucza to jednak używania danego sprzętu do innych celów, jeśli nie sprzeciwia się temu wyraźny przepis (w niniejszej sprawie takowego brak) lub parametry sprzętu.
 
Iwona Kaczorowska-Kossowska

 

04.02.14
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Prawo i Zdrowie
Skomentowano 0 razy

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Prawa Ochrony Zdrowia
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Lodówki domowe można wykorzystywać do przechowywania szczepionek

Aktualności - Zdrowie

Tego samego autora