Rzecznik praw dziecka Marek Michalak od dłuższego czasu apelował o wprowadzenie przepisów, dzięki którym żadne dziecko "nie zgubi się" w systemie. Jak wyjaśnił, pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy dowiadujemy się o tym, że dzieckiem się źle zajmowano, dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii.

Podkreślił, że jest to szczególnie istotne w przypadku młodszych dzieci, zanim pójdą do przedszkola czy szkoły, a opieka nad nimi sprawowana jest wyłącznie w domu. W takich wypadkach zdarza się, że nie ma możliwości, by sprawdzić, czy dziecko znajduje się pod opieką lekarską, ma wykonywane szczepienia i bilanse zdrowia. Jeśli informacje o urodzeniu dziecka będą przekazywane bezpośrednio ze szpitala do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która powinna nad nim sprawować opiekę, łatwiej będzie się zorientować, że dziecko nie zgłasza się na planowe wizyty lekarskie.

Jak podkreśla Biuro RPD, od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem podmiot sprawujący opiekę nad noworodkiem przekazuje informacje o porodzie położnej POZ lub podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą w zakresie POZ. Zgłoszenia dziecka powinien dokonać przed jego wypisem do domu. Potwierdzenie tego faktu trzeba będzie dołączyć do szpitalnej dokumentacji noworodka.
 

Rozporządzenie wprowadza także obowiązek dokumentowania faktu objęcia ciężarnej opieką przez położną POZ w dokumentacji wewnętrznej oraz dokumentach zewnętrznych (karta przebiegu ciąży oraz plan opieki przedporodowej i plan porodu).
Zobowiązuje również do informowania powiatowego centrum pomocy rodzinie o każdym przypadku, w którym podmiot leczniczy sprawujący opiekę nad noworodkiem podejrzewa możliwość wystąpienia problemów opiekuńczo-wychowawczych w rodzinie noworodka i o braku współpracy rodziców lub opiekunów prawnych noworodka w ustaleniu położnej lub placówki POZ, które będą sprawować opiekę po wypisaniu go ze szpitala.

Rzecznik przypomniał, że kończą się konsultacje społeczne dotyczące projektu określającego standardy opieki z zakresu medycznej opieki profilaktycznej nad najmłodszymi pacjentami - o co też od dawna apelował. Dokument ma być polskim standardem profilaktycznej opieki pediatrycznej nad dzieckiem do pełnoletności.
 

Kolejnym elementem uszczelniającym monitorowanie losów dziecka w systemie ochrony zdrowia jest książeczka zdrowia dziecka, która jako element dokumentacji medycznej trafi do obiegu w 2016 roku. O to również zabiegał Michalak. Zgodnie z nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór książeczki. (pap)