- Udało nam się wynegocjować, że w Kontrakcie Terytorialnym znajdzie się specjalny zapis dotyczący Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, a inwestycje zaplanowane w tej strategii, w zdecydowanej większości będą umieszczone w Kontrakcie, co daje im gwarancje finansowania z krajowych programów operacyjnych - informuje marszałek województwa Elżbieta Polak.

Wśród tych projektów znalazły się wielospecjalistyczne centra usług medycznych, w tym budowa Gorzowskiego Centrum Onkologii. W Kontrakcie mają się także znaleźć inwestycje ujęte do finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a także baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp.
W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyła się runda negocjacji w sprawie Kontraktu Terytorialnego dla województwa lubuskiego i finansowania najważniejszych inwestycji do 2020 roku. Strona rządowa zgodziła się, by wpisać do Kontraktu większość inwestycji proponowanych przez władze regionu lubuskiego.

Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem RP a samorządem województwa, dotycząca finansowania kluczowych inwestycji regionalnych. Lubuska lista inwestycji obejmuje zarówno projekty uzgodnione w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020, jak i projekty w ramach założeń Strategii Rozwoju Polski Zachodniej oraz projekty priorytetowe zarządu województwa lubuskiego. By uzyskać finansowanie tych inwestycji z funduszy unijnych - czy to w ramach krajowych programów operacyjnych czy programu regionalnego - trzeba wynegocjować Kontrakt Terytorialny ze stroną rządową. Jego podpisanie ma nastąpić w listopadzie 2014.