Nowelizacja zawiera zakaz wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie oraz zawierających dodatki określone w ustawie, zobowiązuje także producentów i importerów wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych do przekazywania określonych przepisami ustawy sprawozdań, zgłoszeń, analiz, informacji itp.

Wprowadzenie do obrotu nowatorskiego wyrobu tytoniowego będzie wymagało zezwolenia. Poza tym w miejscach sprzedaży będą obowiązkowe ostrzeżenia tekstowe dotyczące zakazu sprzedaży elektronicznych papierosów osobom poniżej 18. roku życia, tak jak w przypadku wyrobów tytoniowych.

Ustawa wprowadza także ograniczenie miejsc palenia papierosów elektronicznych, czyli spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą papierosa elektronicznego, a także wymagania techniczne dla producentów lub importerów w stosunku do papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 432), która implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z 3 kwietnia 2014 roku, odbyło się 28 kwietnia 2016 roku podczas posiedzenia połączonych Komisji Zdrowia oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu uczestniczyli minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i podsekretarz stanu Jarosław Pinkas.

Do dalszej pracy nad projektem ustawy powołano podkomisję.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest dostępny na stronie www.sejm.gov.pl