Zalecenia, które wydała po kontroli NIK, dotyczyły zintensyfikowania działań zmierzających do poprawy dostępu do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, zaprzestania wydatkowania środków na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dla osób, co do których nie można potwierdzić faktu posiadana ubezpieczenia zdrowotnego lub uprawnienia do uzyskania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, opracowania wieloletnich, ogólnopolskich priorytetów zdrowotnych, uwzględnianych w procesie kontraktowania świadczeń, oraz precyzyjnego planowania i szacowania kosztów finansowych.

Kontrola NIK dotyczyła także organizacji i finansowania szkoleń dla pracowników administracji publicznej. W jej wyniku zalecono planowanie wydatków na szkolenia w oparciu o rzetelną analizę potrzeb i realizacji szkoleń z lat poprzednich, zlikwidowanie utrzymywanego od kilku lat około 50-procentowego wykonania planowanych kosztów szkoleń oraz podjęcie działań w celu stworzenia w Funduszu systemu do zarządzania szkoleniami, polityką szkoleniową oraz monitorowania realizacji szkoleń, zgodnie z regulaminem NFZ.

Czytaj: NIK: NFZ za rzadko sprawdza dostępność i jakość świadczeń  >>>

W trakcie są kontrole NIK dotyczące opieki medycznej nad osobami w podeszłym wieku, funkcjonowania podstawowej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej finansowanej ze środków publicznych oraz działania podjęte przez Centralę NFZ po stwierdzeniu przez CBA poświadczenia nieprawdy przez EuroMedic Medical Center i NZOZ EuroMedic Kliniki Specjalistyczne w ofertach na leczenie szpitalne złożonych na rok 2012 i na lata następne. Zajmuje się tym Delegatura NIK w Katowcach.

W Centrali NFZ w roku 2014 przeprowadzono 12 kontroli zewnętrznych. Oprócz NIK kontrole przeprowadzały także: Ministerstwo Zdrowia, Archiwum Akt Nowych oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

W roku 2014 instytucje kontroli zewnętrznej przeprowadziły w jednostkach Narodowego Funduszu Zdrowia 58 kontroli. Większość z nich przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli – 22. Poza tym kontrole prowadziły: Ministerstwo Zdrowia (15 kontroli), Państwowa Inspekcja Pracy (5 kontroli), Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych (3), Archiwum Państwowe (5), Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolski (1), Wojewoda Podkarpacki (1), Wojewoda Świętokrzyski (1), Urząd Miasta Lublin (1), Powiatowe Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie (1), Centralne Biuro Antykorupcyjne – Szczecin (kontrola w toku od 2011 roku) oraz prezes Urzędu Zamówień Publicznych (2 kontrole w toku od 2012 roku).



 

Zakończono 51 kontroli, w wyniku których w 28 wypadkach nie sformułowano ocen ogólnych. W pozostałych wydano 16 pozytywnych opinii, 6 pozytywnych mimo stwierdzonych nieprawidłowości oraz 1 pozytywną mimo stwierdzonych uchybień. W żadnej z przeprowadzonych kontroli nie wydano oceny negatywnej.

Najwięcej kontroli przeprowadzono w Centralni NFZ (12) oraz w Śląskim Oddziale NFZ (7). W Oddziale Wielkopolskim instytucje kontroli zewnętrznej nie wszczęły żadnego postępowania.