NIK zorganizował panel w związku z kontrolą opieki medycznej nad osobami w wieku podeszłym. Przy konstruowaniu programu kontroli chce skorzystać z wiedzy i doświadczenia lekarzy praktyków.

Prof. dr hab. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant do spraw geriatrii oraz kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii UJCM. przedstawił koncepcję geriatrii i jej funkcjonowanie w polskim systemie służby zdrowia.

- Rolą geriatrii jest koordynacja opieki i leczenie całościowe. W Polsce takiego systemu do tej pory nie ma - stwierdził. - Chociaż w Polsce istnieją standardy postępowania w opiece geriatrycznej, to nie doczekały się akceptacji ze strony ministra zdrowia.

- W Polsce jest około 300 geriatrów z których część nie pracuje z zawodzie, bo im się to nie opłaca - przekonywał profesor.
Większość uczelni nie prowadzi odrębnych przedmiotów geriatrycznych. Profesor Grodzicki wyraził przekonanie, że obecność tej dziedziny w programie studiów powinna być konieczna do akredytacji akademii medycznych.

Prof. dr hab. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, postulowała, aby nie wysyłać starszego pacjenta do kilku specjalistów, ale przygotować geriatrów do kompleksowej opieki nad nim.

Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im Jana Pawła II w Katowicach przedstawił od strony praktyka korzyści płynące z opieki geriatrycznej. Powtórzył, że geriatria pozwala spojrzeć na pacjenta całościowo. Dzięki temu można na przykład ograniczyć liczbę leków przyjmowanych na ogół tak chętnie przez starsze osoby. Tymczasem blisko jedna piąta przyjęć do szpitali osób w wieku podeszłym spowodowana przedawkowaniem lub złym połączeniem leków.

- Obecność geriatry w szpitalu czy przychodni pozwoli zapobiec takim sytuacjom. Ale ważne jest też, by każdy lekarz wiedział, jak rozpoznawać schorzenia osób starszych i jak je leczyć - mówił Derejczyk i potwierdzając postulat prof. Grodzickiego o geriatrii jako odrębnym przedmiocie w szkołach medycznych.

Z dyskusji ekspertów wynika, że odpowiednio wdrożone podejście geriatryczne jest odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Redukuje stres i kłopoty samych pacjentów, a także racjonalizuje ponoszone na ich leczenie wydatki. Proces starzenia się społeczeństw dotyczy prawie wszystkich krajów europejskich i część z nich ma już systemy dostosowane do potrzeb swoich obywateli. W Polsce jeszcze ich nie ma.