Rada wskazuje, że w dokumencie brakuje określenia wyjściowej oceny stanu onkologii zawierającej dane i informacje niezależne od płatnika publicznego i oficjalnych systemów sprawozdawczości, ewentualnie propozycji, kto powinien taką ocenę wykonać, przy założeniu, że Krajowe Centrum Walki z Rakiem powstanie dopiero w 2016 roku.

Rada wskazuje też, że na obecnym etapie prac projektowych brakuje precyzyjnego podziału kompetencji pomiędzy lekarzami POZ, AOS a lekarzami onkologami. Zdaniem Rady warunkiem, by wysokospecjalistyczne ośrodki onkologiczne pozostały wydolne mimo zwiększonej liczby pacjentów jest to, by przyjmowały one chorych z już zdiagnozowanym histopatologicznie nowotworem.

Jednocześnie Rada wyraża opinię, że opracowanie i wdrożenie przez środowisko lekarzy onkologów i medycyny rodzinnej zasad diagnostyki onkologicznej, które pozwoliłby na jej przyspieszenie i usprawnienie oraz zapobiegałyby niepotrzebnemu dublowaniu badań, jest niemożliwe do zrealizowania w terminie zaproponowanym w projekcie, czyli do IV kwartału 2015 roku.

Projekt przewiduje zrównanie poziomu finansowania wszystkich procedur związanych z chemioterapią (w trybie ambulatoryjnym, jednodniowym i stacjonarnym). Rada w swojej opinii wskazuje, że już w tej chwili różnica pomiędzy podaniem chemioterapii w trybie jednodniowym i stacjonarnym jest bardzo niewielka – podanie w trybie jednodniowym może być rentowne, natomiast w trybie stacjonarnym, gdzie większość chorych jest w gorszym stanie lub trafia z powikłaniami jest deficytowe. Zdaniem Rady zrównanie stawek mogłoby doprowadzić do zamknięcia stacjonarnych oddziałów chemioterapii ze względów ekonomicznych oraz preferowałoby ośrodki mniejsze, które nie dysponują bazą łóżkową i nie spełniają wymogu kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych (chirurgia, chemioterapia, radioterapia).

Rada stoi też na stanowisku, że ośrodki leczenia raka piersi  (BCU) i inne ośrodki monoterapeutyczne powinny być tworzone przez już obecnie funkcjonujące podmioty lecznicze. Rola Ministerstwa Zdrowia powinna natomiast polegać na wsparciu organizacyjnym i finansowaniu uzupełniających inwestycji niezbędnych do zapewnienia właściwego działania takich ośrodków. Rada wskazuje, że należy określić terminy powstania ośrodków monoterapeutycznych także w innych często występujących nowotworach.

Z kolei w rzadkich nowotworach należy zachęcać do inicjowania Europejskich Sieci Referencyjnych i do przyłączania się do tworzonych sieci (European Reference Networks). Rada przypomina, że jest to działanie podjęte przez Komisję Europejską jako realizacja Dyrektywy 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 roku w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Naczelna Rada Lekarska stoi na stanowisku, że propozycja utworzenia nowego zawodu - "koordynatora opieki onkologicznej” jest bezcelowa.  Zdaniem Prezydium Rady zadanie to mogą wykonywać osoby z różnych zawodów po szkoleniu uzupełniającym, natomiast w organizacji szkolenia w tej dziedzinie powinny uczestniczyć uczelnie medyczne.