Odpowiedź

Pielęgniarka/położna podejmując studia pomostowe nie musi mieć stwierdzonego prawa wykonywania zawodu, a jeżeli posiada stwierdzone prawo wykonywania zawodu, ale złożyła oświadczenie w okręgowej radzie pielęgniarek i położnych o zaprzestaniu wykonywania zawodu wraz z oryginałem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, na czas odbywania studiów nie ma obowiązku składania oświadczenia o powrocie do wykonywania zawodu i nie jest zobowiązana mieć w posiadaniu zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

Uzasadnienie

Studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych zostały wprowadzone po raz pierwszy ustawą dnia 22 maja 2003 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 109, poz. 1029). Jednakże w związku z zastrzeżeniami zgłoszonymi przez Komisję Europejską odnośnie do formy studiów dla pielęgniarek i położnych wprowadzonych tą ustawą, unormowania dotyczące studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych, po uzgodnieniach z Komisją Europejską, zostały uregulowane w art. 11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 92, poz. 885) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 110, poz. 1170). Przytoczone powyżej przepisy prawa zostały wskazane wprost w przepisach unijnych określających prawa nabyte pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną oraz położnych, a mianowicie odpowiednio w art. 33 ust. 3 oraz art. 43 ust. 4 dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. U. UE L 255 z 30 września 2005, str 23 i następne).

Aktualnie, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 z późn. zm.) - dalej u.z.p.p., kwestie dotyczące uzupełniania wykształcenia przez pielęgniarki i położne do poziomu studiów pierwszego stopnia zostały uregulowane w art. 52 ust. 3 pkt 2 i art. 53 ust. 3 pkt 3 u.z.p.p. W oparciu o delegację ustawową, zawartą w art. 55 ust. 2 u.z.p.p. wydane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. poz. 770). W myśl § 1 rozporządzenia, do podjęcia studiów, o których mowa w art. 52 ust. 3 pkt 2 i art. 53 ust. 3 pkt 3 u.z.p.p. uprawnia świadectwo dojrzałości oraz dyplom ukończenia: w przypadku pielęgniarek:

a) pięcioletniego liceum medycznego;
b) dwuletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej, kształcącej w zawodzie pielęgniarki;
c) dwuipółletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej, kształcącej w zawodzie pielęgniarki;
d) trzyletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej, kształcącej w zawodzie pielęgniarki; w przypadku położnych a) dwuletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej, kształcącej w zawodzie położnej, b) dwuipółletniej szkoły policealnej albo pomaturalnej, kształcącej w zawodzie położnej.

Aktualnie zatem, obowiązujące przepisy prawa, podobnie jak poprzednie, nie wymagają od pielęgniarki lub położnej posiadania stwierdzonego prawa wykonywania zawodu. Dlatego też, pielęgniarka/położna podejmując studia pomostowe nie musi mieć stwierdzonego prawa wykonywania zawodu, a jeżeli posiada stwierdzone prawo wykonywania zawodu, ale złożyła oświadczenie w okręgowej radzie pielęgniarek i położnych o zaprzestaniu wykonywania zawodu wraz z oryginałem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, na czas odbywania studiów nie ma obowiązku składania oświadczenia o powrocie do wykonywania zawodu i nie jest zobowiązana mieć w posiadaniu zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie