Pytanie
 
Czy SP ZOZ może bez przeprowadzenia postępowania przetargowego zwrócić się do instytucji finansowych lub innych szpitali o udzielenie pożyczki?
 
Odpowiedź
 
SP ZOZ nie musi stosować ustawy - Prawo zamówień publicznych w przypadku gdy wartość zamówienia nie przekracza równowartości kwoty 30 tysięcy euro. Wartością zamówienia w przypadku usług bankowych lub innych usług finansowych (pożyczki) są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia. 


Uzasadnienie
 
SP ZOZ zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych - dalej u.p.z.p. będąc jednostką sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, obowiązany jest do stosowania Prawa zamówień publicznych. Przez zamówienie publiczne rozumiemy, zgodnie z art. 2 pkt 13 u.p.z.p., umowy odpłatne zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Należy tutaj podkreślić, że ustawodawca zastrzegł na etapie czynności przygotowawczych, poprzedzających wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, obowiązek ustalenia przez zamawiającego wartości zamówienia z należytą starannością - art. 32-35 u.p.z.p.

W przypadku pożyczki będącej usługą finansową, zgodnie z art. 34 ust. 4 u.p.z.p., wartością zamówienia są opłaty, prowizje, odsetki i inne podobne świadczenia. Ustawy nie stosuje się jeśli wartość zamówienia nie przekracza równowartości kwoty 30 tys euro - art. 4 pkt 8 u.p.z.p.

Reasumując powyższe: obowiązek stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych przez SP ZOZ w przypadku pożyczki uzależniony jest od wartości zamówienia, oszacowanej przez zamawiającego - SP ZOZ z należytą starannością (zob. informacja o wyniku kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 1 kwietnia 2014 roku,  UZP/DKD/KND/4/14, www.uzp.gov.pl - kontrola dotyczyła SP ZOZ i zawartej przez niego umowy pożyczki).
 
Czytaj inne komentarze tej autorki:

NIK może wszcząć kontrolę po skardze pacjenta >>>


Czy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może ubiegać się o dotacje z budżetu samorządu terytorialnego? >>>

Kto powinien finansować remonty SP ZOZ-ów, jeśli podmiotami tworzącymi dla tych placówek są miasta lub gminy?>>>

 
Izabela Klisowska
 
Radca prawny. Od 2003 roku pracownik w Departamencie Polityki Zdrowotnej urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego, gdzie zajmuje się prawnymi aspektami restrukturyzacji organizacyjnej i finansowej podmiotów leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów podległych samorządom terytorialnym, były pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wydziału Realizacji Dochodów (2000-2003) oraz działu nadzoru nad szpitalami klinicznymi Akademii Medycznej we Wrocławiu (2004-2007). Od 2005 roku współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie, a od 2002 roku publikuje na łamach Gazety Samorządu i Administracji oraz Nowej Currendy.