Pytanie

 
Czy można zatrudnić ratownika medycznego w pracowni udzielającej świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pracownia rezonansu magnetycznego)?
Do czynności ratownika należałoby m.in. podawanie kontrastu pod nadzorem lekarza, przygotowanie pacjenta do badania, identyfikacja przeciwwskazań do podania środka kontrastowego.
 
Odpowiedź
 
Od chwili modyfikacji przepisów ustawy z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym - dalej u.p.r.m., ratownicy medyczni mogą być zatrudniani także poza jednostkami systemu.

Zgodnie z treścią art. 11 u.p.r.m. ratownik medyczny może udzielać świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym. Oznacza to, że ratownik może być zatrudniony w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Rozważając dalszą część pytania należy odwołać się do rozporządzenia ministra zdrowia z 20 kwietnia 2016 roku w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Rozporządzenie kataloguje czynności objęte kompetencją ratownika medycznego. Analiza katalogu, szczególnie zaś redakcja ust. 2 z załącznika nr 4 wskazuje, że ratownik może podawać środek kontrastujący lecz na zlecenie lekarza. Kwalifikacja do podania środka czy identyfikacja przeciwwskazań nie leży w kompetencji ratownika ponieważ wiąże się z diagnozą. Co więcej, wiele ze środków kontrastujących, a wśród nich są: lomeron, omnipaque, ultravist, uropolinum, urografin, mogą wywołać (chociaż zdarza się to bardzo rzadko) ciężkie powikłania o charakterze anafilaktycznym. Ultravist w charakterystyce produktu wprost zawiera informacje o podawaniu leku przez lekarza.

Ratownik ma co prawda wiedzę i umiejętności odpowiednie do reagowania w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, ale nie ma uprawnienia do kwalifikacji do podania tak niebezpiecznego środka.

Autorka ocenia zatem, że ratownik może być zatrudniony w pracowni MRI, może podawać na zlecenie lekarskie środek cieniujący, nie może samodzielnie oceniać przeciwwskazań do podania takiego środka.
 
 

Pytanie pochodzi z LEX Ochrona Zdrowia.

 

Zobacz inne komentarze tej autorki:

Nie można zawrzeć umowy na wykonanie badań laboratoryjnych z uczelnią>>>

Grupowa praktyka lekarska nie może przystąpić do konkursu na podwykonawstwo >>>

Ordynatora można zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej>>>

 

Agnieszka Sieńko jest radcą prawnym, specjalistą w zakresie prawa ochrony zdrowia i ubezpieczenia zdrowotnego. Prowadzi wykłady i szkolenia z tej dziedziny. Jest autorką wielu publikacji (m.in. Zakład opieki zdrowotnej. Prawo ochrony zdrowia w pytaniach i odpowiedziach),  współpracownikiem Serwisu Prawo i Zdrowie. Ma wieloletnie doświadczenie w organizacji rynku ochrony zdrowia. Współpracowała z Branżową Kasą Chorych dla Służb Mundurowych i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W ramach własnej kancelarii prowadzi obsługę zakładów opieki zdrowotnej w tym dużych szpitali publicznych. Zajmuje się także obsługą prawną innowacyjnych projektów dedykowanych rynkowi usług medycznych a realizowanych ze środków unijnych. Jest nauczycielem akademickim.