Rzecznik Praw Pacjenta zamierza wyjaśnić czy w placówce tej dochodzi do bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie pacjentów prawa do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane natychmiast ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia bądź ograniczenie im tego prawa.

Niezależnie od tego Rzecznik prowadzi także czynności wyjaśniające w zakresie dwóch indywidualnych zdarzeń, do których doszło w szpitalu w ciągu jednego tygodnia. W pierwszej sprawie szpital odmówił przyjęcia pacjentki przewożonej karetką z jednej z przychodni, w drugiej sprawie szpital odmówił przyjęcia 8 – letniego chłopca, który doznał ciężkich obrażeń w wypadku komunikacyjnym.

Czytaj więcej: Wrocław: NFZ wszczął kontrolę po śmierci dziecka w szpitalu>>>

Rzecznik zwraca się z prośbą do pacjentów, ich rodzin o przekazywanie informacji w zakresie podobnych sytuacji, do których doszło w szpitalu, czyli odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego w nagłych przypadkach.

Rzecznik przypomina, że zgodnie z art. 59 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przez praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów rozumie się bezprawne zorganizowane działania lub zaniechania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych oraz  stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu zorganizowanie wbrew przepisom o rozwiązywaniu sporów zbiorowych akcji protestacyjnej lub strajku przez organizatora strajku - mające na celu pozbawienie pacjentów praw lub ograniczenie tych praw, w szczególności podejmowane celem osiągnięcia korzyści majątkowej.