Hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych weterynaryjnych, zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem artykułu 72 ust. 7 pkt 7 ustawy Prawo farmaceutyczne uzyskały uprawnienie do prowadzenia obrotu hurtowego w zakresie szerszym niż dotychczas, czyli obrotu wyrobami medycznymi mającymi zastosowanie w medycynie weterynaryjnej. Nie było intencją ustawodawcy rozszerzenie zakresie prowadzenia obrotu przez hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych weterynaryjnych na wszystkie wyroby medyczne, dlatego należało dokonać uściślenia. Dlatego w art. 1 pkt. 23 lit. D w pkt 7 po wyrazach „o wyrobach medycznych” dodano wyrazy „które mają zastosowanie w medycynie weterynaryjnej”.

Czytaj: Przedsiębiorcy: nowe Prawo farmaceutyczne kosztowne dla budżetu państwa >>>

W przepisach określających wejście w życie ustawy wprowadzono natomiast pominięte odesłanie do art. 42 ust. 1 pkt 14, który dotyczy obowiązku wytwórcy lub importera produktów leczniczych związanych z tworzeniem i zarządzaniem systemem baz, który zawiera informacje o zabezpieczeniach umożliwiających weryfikację autentyczności i identyfikację produktów leczniczych zgodnie z wymogami aktów delegowanych przyjętych na podstawie wdrażanej dyrektywy. Jest to związane z przepisami wskazanymi w art. 8 pkt 1 ustawy nowelizującej, które podlegają temu samemu terminowi wejścia w życie (czyli po upływie 3 lat od dnia opublikowania aktów delegowanych, o których mowa w dyrektywie 2001/83/WE), są więc komplementarne i niezbędne do wdrożenia dyrektywy.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego ma na celu zapobieganie wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji.