Pytanie
 
Czy SP ZOZ posiadający kontrakt z NFZ na świadczenia w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej może zawrzeć z własnym pracownikiem umowę najmu pomieszczeń pracowni fizjoterapii, w którym ten pracownik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług rehabilitacyjnych będzie wykonywał odpłatne zabiegi rehabilitacyjne w innym czasie niż to jest określone w umowie zawartej pomiędzy SP ZOZ-em a NFZ?
Czy pracownik może wykonywać każdy rodzaj zabiegu, czy tylko te zabiegi, które nie są objęte umową z NFZ?
 
Odpowiedź
 
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, który zawarł kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej, może zawrzeć z własnym pracownikiem umowę najmu pomieszczeń pracowni fizjoterapii, w których będą wykonywane odpłatne zabiegi rehabilitacyjne w ramach prowadzonej przez tego pracownika działalności gospodarczej.

W celu uniknięcia przez SP ZOZ naruszenia postanowień umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, ważne jest aby:
a)    przedmiotem najmu nie były pomieszczenia (ewentualnie także sprzęt lub aparatura medyczna) zgłoszone jako potencjał do umowy SP ZOZ-u z NFZ w czasie pracy poradni,

b) usługi pracownika były świadczone w innych godzinach niż te, w których został on wykazany w harmonogramie pracy zgłoszonym przez SP ZOZ do umowy z NFZ.

Najemca pomieszczeń pracowni fizjoterapii może bezsprzecznie wykonywać odpłatnie wszystkie zabiegi, także te objęte umową SP ZOZ-u z NFZ, jeżeli tylko wykonuje usługi rehabilitacyjne w ramach własnej działalności gospodarczej, a nie czyni tego w imieniu SP ZOZ-u, który związany jest kontraktem z NFZ na świadczenia w zakresie fizjoterapii.

Uzasadnienie
 
Każdy świadczeniodawca podpisując umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna określa dostępność miejsca udzielania świadczeń oraz wskazuje wyselekcjonowany personel, który będzie wykonywał omawiane świadczenia, a także określa godziny jego pracy. Należy wskazać, iż świadczeniodawca obowiązany jest spełniać wymagania dotyczące dostępności do świadczeń, które określił w umowie (§ 7 ust. 3 zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 17 grudnia 2013 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej Nr 82/2013/DSOZ, zmienionego zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 31 grudnia 2013 roku Nr 93/2013/DSOZ). SP ZOZ posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej musi wykonywać ją zgodnie z jej postanowieniami, w szczególności w zakresie dotyczącym czasu udzielania świadczeń oraz dostępności miejsca udzielania tychże świadczeń. W innym razie SP ZOZ musi liczyć się z ewentualnością nałożenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia na niego kar umownych określonych w § 30 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń
opieki zdrowotnej.

Należy wyraźnie zaznaczyć, iż SP ZOZ ma całkowitą swobodę, jeśli chodzi o możliwość wynajmowania swoich pomieszczeń. Jednakże takie umowy najmu powinny ograniczać się wyłącznie do tych pomieszczeń, ewentualnie dni i godzin, w których w tychże pomieszczeniach nie są udzielanie świadczenia w ramach zawartego uprzednio przez SP ZOZ kontraktu z NFZ.

Nie ma natomiast przeszkód, aby wynajmującym pomieszczenia poradni fizjoterapii SP ZOZ-u był pracownik tegoż SP ZOZ-u, który będzie wykonywał w tych pomieszczeniach odpłatnie świadczenia zdrowotne w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wynajmujący w pomieszczeniach poradni fizjoterapii może również wykonywać odpłatnie wszystkie zabiegi niezależnie od zabiegów, które ma zakontraktowane SP ZOZ, czyli podmiot od niego autonomiczny.

W odniesieniu do pracownika SP ZOZ-u, który chce rozpocząć swoją własną działalność leczniczą należy także zwrócić uwagę na zapis art. 132 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (teks jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), który stanowi, że "nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z osobą wykonującą zawód medyczny, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem". W praktyce oznacza to, że jeżeli fizjoterapeuta został wykazany w wykazie personelu zgłoszonym do umowy z NFZ przez SP ZOZ, to ten sam fizjoterapeuta nie będzie już mógł podpisać własnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i będzie mógł działać wyłącznie na zasadach komercyjnych.
 
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie