Świętokrzyskie/ Sandomierz ma pracownię rezonansu magnetycznego

Pracownię rezonansu magnetycznego za 5,5 mln zł uruchomiono w szpitalu powiatowym w Sandomierzu. Do tej pory, pacjenci z tej placówki jeździli na badania do Stalowej Woli (Podkarpackie) i Kielc – powiedział PAP we wtorek dyrektor szpitala Janusz Sikorski.

Przetarg dotyczący pracowni obejmował zaprojektowanie i wykonanie wszystkich prac adaptacyjnych pomieszczeń oraz zakup rezonansu, a także przeszkolenie personelu – poinformował Sikorski.

Łączny koszt inwestycji to 5,5 mln złotych. Płatności, szpital ureguluje w 48 ratach. Połowa pieniędzy będzie pochodziła z budżetu powiatu sandomierskiego. „Do tej pory kiedy wykonywaliśmy badania, w Stalowej Woli, Rzeszowie czy Kielcach musieliśmy za nie płacić, do tego dochodził transport” - mówił dyrektor. Według niego wysokość comiesięcznych rat będzie porównywalna do kosztów jakie ponosiła lecznica do tej pory, badając pacjentów w odległych placówkach.

Szpital jest gotowy przyjmować pacjentów także z innych powiatów m.in.: ostrowieckiego, opatowskiego i staszowskiego (Świętokrzyskie) oraz tarnobrzeskiego (Podkarpackie).

Pracownia już przyjmuje pacjentów. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek przy okazji rozpoczęcia XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego w Sandomierzu.

Szpital Powiatowy w Sandomierzu dysponuje 533 łóżkami szpitalnymi na 21 oddziałach. W ciągu roku w szpitalu hospitalizowanych jest około 20 tys. pacjentów.

Jak wynika z danych świętokrzyskiego NFZ - obecnie w województwie świętokrzyskim działa 5 pracowni rezonansu magnetycznego: trzy w Kielcach oraz po jednej w Ostrowcu Św. i Sandomierzu. (PAP)

mjk/ pz/