Jak przypomina WHO karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia.  Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

Każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka o 4 procent, karmienie wyłącznie piersią przez okres przynajmniej 3 miesięcy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 1 o jedną trzecią. Zmniejsza również ryzyko występowania cukrzycy typu 2 o ponad jedną trzecią. Zmniejsza także ryzyko infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i ucha, układu moczowego i innych ogólnych zakażeń, zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie, ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie i niektórych rodzajów nowotworów, zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Poza tym ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka. 

Czytaj: Raport: tylko 4 proc. Polek karmi piersią zgodnie z zaleceniami WHO>>>

Kobiety karmiące piersią są w mniejszym stopniu narażone na zachorowanie na raka sutka, jajników oraz na rozwój osteoporozy w starszym wieku.