W czwartek 5 marca 2015 roku, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie odbędzie się dzień otwarty pod hasłem "Wróć do bycia sobą". Akcja organizowana jest przede wszystkim z myślą o kobietach po zabiegach onkologicznych piersi.

- Chcemy pomóc kobietom w tym trudnym okresie, który toczy się od końca operacji aż po powrót do aktywnego życia - powiedziała  Dorota Jasłowska, rzeczniczka szpitala.

Czytaj: BRA DAY- akcja propagująca rekonstrukcję piersi po mastektomii >>>

Uczestniczki spotkania dowiedzą się, co współczesna medycyna oferuje w zakresie leczenia nowotworu piersi, a także jakie są możliwości rekonstrukcji piersi po mastektomii. Przewidziane są indywidualne rozmowy ze specjalistami, między innymi chirurgiem onkologiem, psychologiem.

Integralną częścią procesu leczenia i powrotu do aktywnego życia po leczeniu onkologicznym jest rehabilitacja. Zaproszona specjalistka wyjaśni, jak powinna przebiegać rehabilitacja, zarówno ta prowadzona w placówkach medycznych, jak i codzienna w domu.

Planowane jest również spotkanie z dietetyczką, która opowie o zasadach właściwego odżywiania się po zabiegach onkologicznych. Dermatolog natomiast da wskazówki, jak dbać o skórę zmienioną po chemio- i radioterapii.

Uczestniczki spotkania będą miały okazję wymienić doświadczenia z innymi kobietami po zabiegach onkologicznych piersi. Wśród zaproszonych gości jest pisarka i felietonistka Krystyna Kofta oraz prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek Krystyna Wechmann.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas spotkania nie zabraknie praktycznych wskazówek i porad na temat prawidłowego odżywiania, właściwej pielęgnacji ciała, poprawy wyglądu, doboru garderoby i bielizny po mastektomii.

Rak piersi jest najczęściej występującą wśród kobiet chorobą nowotworową. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2012 roku złośliwego guza piersi wykryto u ponad 417 tys. kobiet w Europie. Na drugim miejscu jest rak jelita grubego, na który w tym samym roku zachorowało 205 tys. Europejek, czyli ponad dwukrotnie mniej.

W Polsce rak piersi każdego roku wykrywany jest u prawie 16 tys. kobiet, spośród których ponad 5 tys. umiera. Według danych Eurocare-5, pięcioletnie przeżycie uzyskuje się w naszym kraju u 71,6 procent pacjentek, podczas gdy średnia europejska to około 82 procent. Jednym z głównych tego powodów jest zbyt późne wykrywanie tego nowotworu.



 

Badania opublikowane na łamach "British Medical Journal" w czerwcu 2014 roku potwierdziły, że warto regularnie wykonywać mammografię. Z obserwacji przeprowadzonych w Norwegii wśród kobiet w wieku 50-79 lat wynika, że poddawanie się takim badaniom o 28 procent zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi. To podobny wynik do niektórych innych wcześniej przeprowadzonych obserwacji, które wykazały, że badania przesiewowe o 30 procent zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka piersi.

Dzień otwarty "Wróć do bycia sobą" odbędzie się w czwartek, 5 marca, w godzinacg 12.00-15.00 w szpitalu im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego 25 w Warszawie. (pap)