Kobietom i parom planującym ciążę, które mieszkają na terenach zagrożonych niebezpiecznym wirusem lub z nich wracające, "usilnie zaleca się, by odczekały co najmniej osiem tygodni, nim zaczną podejmować próby poczęcia"; w ten sposób należy zapewnić, że wirus opuścił już organizm - przekazała WHO w komunikacie.
 
Wcześniej organizacja zalecała powstrzymanie się od niezabezpieczonego seksu przez co najmniej cztery tygodnie. Zmianę zaleceń spowodowały wyniki nowych badań, z których wynika, że wirus utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono.
 
W poniedziałek 30 maja 2016 WHO podała, że globalny program tej organizacji w zakresie walki z epidemią wirusa Ziki został dotąd sfinansowany tylko w 13 procentach, co naraża na szwank wysiłki na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się tego zjawiska. Budżet programu walki z wirusem wynosi 15,9 mln euro.

Czytaj: WHO: program walki z wirusem Zika sfinansowany tylko w 13 procentach>>>
 
Jednocześnie WHO zapewniła, że brak środków nie wpłynie negatywnie na letnie igrzyska olimpijskie w Brazylii, ale zaleciła sportowcom i wszystkim odwiedzającym dodatkowe środki, by chronić się przed komarami przenoszącymi wirusa. Odradziła także podróże do Brazylii kobietom w ciąży i planującym dziecko.
 
Wirus Zika wywołuje mikrocefalię (małogłowie) u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku wirusem Zika zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.(pap)