Dokument bazuje na danych pozyskanych od śląskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika z niego, że na poziomie powiatów najwyższe wartości indeksu odnotowano w miastach wchodzących w skład Metropolii Górnośląskiej: Katowicach, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich oraz Tychach. 

Najniższe wartości wskaźnika (poniższej 50,0) wystąpiły natomiast w powiatach: pszczyoskim, lublinieckim, częstochowskim, żywieckim oraz kłobuckim. W przypadku liczby nowo zarejestrowanych na 1 000 mieszkańców do grupy powiatów o najwyższych wartościach, oprócz wskazanych powyżej, zaliczyć należy także miasta: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Świętochłowice i Bielsko-Biała oraz powiaty: zawierciański i będziński.

Z leczenia z powodu nowotworu w placówkach działających w województwie śląskim w 2014 roku skorzystało 343 072 chorych, z których 161 456 zarejestrowało się po raz pierwszy. Ponad 90 procent leczonych (311 769 osób) pochodziło z regionu. Poza mieszkańcami województwa śląskiego z usług wskazanych ośrodków korzystali także mieszkańcy innych województw, w tym głównie z: małopolskiego (12 533 osoby), opolskiego (4 694 osoby) oraz dolnośląskiego (2 338 osób).

Blisko 64 procent chorych na nowotwór mieszkańców województwa śląskiego stanowiły kobiety. Zdecydowanie częściej pacjentami były osoby mieszkające w miastach – stanowiły one 83 procent zarejestrowanych. Zarejestrowani pacjenci korzystali najczęściej z pomocy w formie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (255 158 osób, czyli 82 procent) niż w formie opieki szpitalnej (56 611 osób, czyli 18 procent). 

W województwie śląskim z powodu nowotworu złośliwego leczyło się 143 102 pacjentów, z których 120 335 było mieszkańcami województwa śląskiego. Poza mieszkańcami regionu z usług śląskich placówek korzystali mieszkańcy innych województw, w tym głównie: małopolskiego (8 324 osoby), opolskiego (3 445 osób), dolnośląskiego (1 968 osób) oraz podkarpackiego (1 809 osób). 

Analizie poddano jednostki chorobowe, które zostały określone na wcześniejszym etapie prac prowadzonych na potrzeby wsparcia obszaru zdrowia środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020.

Opracowanie ma charakter diagnostyczny i stanowi jeden z kilku zeszytów opracowanych przez Regionalne Centrum Analiz i Planowania Strategicznego (RR-RCAS), które funkcjonuje w strukturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach wydziału rozwoju regionalnego i wypełnia zadania Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego.

Zgodnie z zapisami Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) samorządy wszystkich województw powołują Regionalne Obserwatoria Terytorialne (ROT), które wspólnie tworzą system współpracy i przepływu informacji między najważniejszymi podmiotami publicznymi biorącymi udział w realizacji polityki rozwoju na szczeblu regionalnym.

ROT monitoruje efekty realizacji strategii rozwoju województwa, prowadzi badania i analizy w zakresie społeczno-gospodarczym, porządkuje i udostępnia w jednym miejscu zasoby wiedzy o regionie, a przez to zwiększa dostęp instytucjom, podmiotom i organizacjom do najbardziej aktualnych wyników badań.

Dane dotyczące zachorowalności zostały zaprezentowane na odbywającym się w Katowicach pod koniec kwietnia 2016 roku spotkaniu przedstawicieli wszystkich województw oraz Ministerstwa Rozwoju zrzeszonych w ramach Regionalnych Obserwatoriów Terytorialnych i Krajowego Obserwatorium Terytorialnego.

Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 3. Naukowe podstawy promocji zdrowia
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł