- Mam zlecone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zastrzyki, które mają być podawane raz dziennie, przez 10 dni - pisze pacjentka z Warszawy. Codziennie pracuje od godziny 9 do godziny 17, ale z dojazdem to ponad 9 godzin. Czy na zastrzyk mogę się zgłosić do przyszpitalnej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - pyta? 

 

Kiedy do poradni rodzinnej, a kiedy do nocnej opieki

Wskazanie właściwego lekarza bądź pielęgniarki, zobowiązanych do wykonania iniekcji na rzecz świadczeniobiorcy wynikać musi wyłącznie z kryteriów medycznych. Jeśli zatem lekarz podstawowej opieki zdrowotnej za konieczne uzna wykonanie iniekcji  wyłącznie po godzinie 18.00 (nie później jednak niż o 8.00), to zobowiązanym do jej wykonania pozostawał będzie lekarz lub pielęgniarka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Jeśli zaś iniekcja winna być wykonana na rzecz pacjenta pomiędzy godziną 8.00 a 18.00, to rzecz jasna zobowiązanym do jej wykonania będzie lekarz bądź pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
W każdym przypadku jednak terminy wykonania iniekcji powinny zostać wyraźnie określone w treści zlecenia lub skierowania wydanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jak się również wydaje, zlecając wykonanie iniekcji po godzinie 18.00, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej winien wyraźnie wskazać w prowadzonej dokumentacji medycznej pacjenta powód takiego działania. W praktyce, jeśli na zleceniu, nie ma szczególnych dyspozycji, od piątku do poniedziałku na zastrzyk należy się zgłosić do przychodni POZ. Dopiero w sobotę, niedzielę, czy święto zastrzyk zostanie wykonany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Tyle, że na zleceniu, też powinno być to uwzględnione.

Przepisy są jasne

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej pt. "Wykaz świadczeń gwarantowanych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji" świadczeniodawca realizujący umowę o udzielanie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia dostępność do świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki w miejscu ich udzielania od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy świadczeniodawcy.

Jednocześnie załącznik nr 5 pt. Wykaz świadczeń gwarantowanych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji", świadczenia gwarantowane nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmują zarówno poradę lekarską udzielaną w warunkach ambulatoryjnych,  a także świadczenia udzielane przez pielęgniarkę w warunkach ambulatoryjnych lub w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy jak i zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia lub pielęgnacji. Są one jednak realizowane przez lekarzy lub pielęgniarki od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 dnia danego do godziny 8.00 dnia następnego.

Wskazanie lekarza bądź pielęgniarki zobowiązanej do wykonania iniekcji na rzecz świadczeniobiorcy wynikać może wyłącznie z kryteriów medycznych. Jeśli zatem konieczne jest wykonanie iniekcji, ale wyłącznie po godzinie 18.00 (nie później jednak niż o 8.00), to zobowiązanym pozostawał będzie lekarz lub pielęgniarka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli zaś iniekcja winna być wykonana na rzecz pacjenta pomiędzy godziną 8.00 a 18.00, to zobowiązanym do jej wykonania będzie lekarz bądź pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. W każdym przypadku jednak terminy wykonania iniekcji powinny zostać wyraźnie określone w treści zlecenia lub skierowania wydanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jak się również wydaje, zlecając wykonanie iniekcji po godzinie 18.00 lekarz podstawowej opieki zdrowotnej winien wyraźnie wskazać w prowadzonej dokumentacji medycznej pacjenta powód takiego działania.

Czytaj więcej komentarzy tego autora:
Pacjent, który nie ma uprawnień do leczenia z NFZ, nie może otrzymać refundowanych leków>>>
Lekarz może przepisywać leki refundowane, gdy on lub placówka ma umowę z NFZ >>>
Lekarz może z ważnych powodów zrezygnować z opieki nad pacjentem POZ>>>