Zgodnie z uzasadnieniem do projektu wydanego rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 grudnia 2014 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Krajowej Radzie Transplantacyjnej (Dz. U. poz. 1816) , specjalizacja z zakresu intensywnej terapii została wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia z 2 stycznia 2013 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. poz. 26).

Czytaj: Katowice: otwarcie oddziału transplantacji w szpitalu klinicznym >>>

Utworzenie tej specjalizacji było uzasadnione potrzebą integracji intensywnej terapii z innymi dziedzinami medycyny, w celu poprawy jakości leczenia najciężej chorych pacjentów.

Powołanie w skład Krajowej Rady Transplantacyjnej konsultanta w dziedzinie intensywnej terapii obok konsultanta w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii jest uzasadnione, gdy bierze się pod uwagę zakres spraw wykonywanych przez KRT.

Natomiast powołanie konsultanta w dziedzinie immunologii klinicznej wynika między innymi z zakresu prac dotyczących badań w zakresie doboru niespokrewnionych dawców szpiku.



 

Rozporządzenie zmieniające wprowadza możliwość korespondencyjnego dokonywania uzgodnień i głosowań za pośrednictwem poczty elektronicznej. Metoda ta będzie mogła być wykorzystywana między innymi w przypadku konieczności pilnego uzgodnienia stanowiska KRT.

Rozporządzenie w sprawie nadania statutu Krajowej Radzie Transplantacyjnej wprowadzona zasadę, iż w formie uchwał podejmowane są oceny, opinie, ekspertyzy, wnioski i sprawozdania, a także określane tryby głosowania: głosowanie jawne, tajne, głosowanie w trybie korespondencyjnym za pośrednictwem poczty elektronicznej. O samym trybie głosowania zadecyduje przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Opracowanie: Jacek Tkacz