Rozporządzenie dnia 15 maja 2015 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz. U. poz. 707) w celu zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentami, u których prowadzone jest mechaniczne wspomaganie serca, wprowadza warunek - "ośrodek wykonujący transplantacje serca. W przypadku pacjentów do 18 roku życia jest dopuszczalne udokumentowane porozumienie z ośrodkiem wykonującym transplantacje serca".

Rozporządzenie wprowadza również zmianę dla warunku wykonywania wskazanego wyżej świadczenia "mechaniczne wspomaganie serca sztucznymi komorami": "liczba procedur", zgodnie z którą świadczeniodawca realizujący świadczenia w stosunku do osób dorosłych powinien wykonywać co najmniej 700 operacji na otwartym sercu rocznie, w przypadku procedur realizowanych na rzecz dzieci świadczeniodawca powinien wykonywać co najmniej 150 operacji na otwartym sercu rocznie.

Czytaj: Od 2014 r. nowe wymagania przy świadczeniach wysokospecjalistycznych >>>

W celu zapewnienia prawidłowo przeprowadzonej kwalifikacji do świadczenia "mechaniczne wspomaganie serca sztucznymi komorami", rozporządzenie wprowadza dodatkowe wymaganie: "kwalifikacji świadczeniobiorców do mechanicznego, pozaustrojowego wspomagania serca sztucznymi komorami dokonuje Zespół Koordynujący, powołany przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, na podstawie kryteriów medycznych ustalonych w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacji Serca i Płuc i Mechanicznego Wspomagania Krążenia (ISHLT)".

Rozporządzenie wprowadza również zmiany dotyczącej zespołu operującego dla świadczenia "Przezskórne lub z innego dostępu wszczepianie zastawek serca", poprzez dodanie zdania "lub lekarz specjalista kardiologii dziecięcej przeszkolony w przezskórnym wszczepianiu zastawek, posiadający doświadczenie w pozawieńcowych zabiegach angiologii, w przypadkach realizowanych na rzecz dzieci".

Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie w  6 czerwca 2015 roku, z wyjątkiem kilku przepisów załącznika, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązująca od 1 stycznia 2015 roku lub od 1 tycznia 2016 roku.