Czy jeżeli w umowie na czas określony zawarto klauzulę o możliwości jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, to po 22 lutego 2016 r. należy zmienić tę umowę np. aneksem?

Czy wystarczy aktualizacja informacji dodatkowej o warunkach zatrudnienia w której będą zawarte obowiązujące od 22 lutego okresy wypowiedzenia?

Ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.k.p., która wchodzi w życie 22 lutego 2016 r., wprowadzono szereg zmian w ustawie - Kodeks pracy. Zmiany dotyczą m.in. okresów wypowiedzenia umów na czas określony.

Artykuł 36 k.p. (który od 22 lutego 2016 r. ma zastosowanie również do umów o pracę na czas określony) stanowi, że okres wypowiedzenia jest uzależniony od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

a) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
b) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
c) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jednakże z uwagi na przepisy przejściowe tj. art. 16 u.z.k.p. uzyskanie prawa do dłuższego wypowiedzenia przez pracownika, którego umowa na czas określony będzie trwała w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. w dniu 22 lutego 2016 r., nie nastąpi od razu.

Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem, przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. A zatem staż pracy u danego pracodawcy potrzebny do ustalenia okresu wypowiedzenia będzie liczony od 22 lutego 2016 r. Pracownikom, którzy w dniu zmiany przepisów będą zatrudnieni w ramach umowy na czas określony jednomiesięczny okres wypowiedzenia przysługiwał będzie dopiero po przepracowaniu 6 miesięcy liczonych od 22 lutego 2016 r. Osiągnięcie następnego progu wypowiedzenia - trzymiesięcznego - nastąpi dopiero po upływie 3 lat liczonych od 22 lutego 2016 r.

Pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika ma obowiązek sporządzenia informacji o warunkach zatrudnienia, zwanej potocznie informacją dodatkową. Celem sporządzenia informacji dodatkowej jest przekazanie pracownikowi danych na temat niektórych warunków jego zatrudnienia. Informacja dodatkowa obejmuje m.in. dane dotyczące wymiaru urlopu i długości wypowiedzenia. Termin na dokonanie tej czynności to 7 dni od podpisania umowy (art. 29 § 3 k.p.).

Zmiana warunków, o których obowiązany jest poinformować pracodawca wymaga aktualizacji informacji. Przepisy Kodeksu pracy wymagają jej dokonania w zakresie m.in. długości wypowiedzenia. Aktualizację informacji dodatkowej należy zgodnie z art. 29 § 32 k.p. sporządzić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie zmiany. Jeżeli termin ten przypadłby po dacie rozwiązania stosunku pracy, aktualizacji należy dokonać do dnia zakończenia zatrudnienia.

Zatem zmiana okresu wypowiedzenia spowodowana nowelizacją k.p. nie wymaga podpisywania aneksów do umów, lecz sporządzenia informacji dodatkowej zgodnie z art. 29 § 32 k.p.