Czy lekarz, który odbył szkolenie specjalizacyjne z Medycyny Rodzinnej w okresie od 5 lipca 2006 r. do 4 kwietnia 2010 r., ale nie zdał egzaminu, posiadający aktywną listę pacjentów może pisać recepty na leki 75+?

Czy taki lekarz posiada status lekarza POZ?

Zakładając, że lekarz o którym mowa rzeczywiście posiada listę aktywną mając ku temu odpowiednie uprawnienia, to źródłem tych uprawnień jest zapewne art. 14 ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.ś.o., czyli bądź to udzielanie przez tego lekarza świadczeń POZ nieprzerwanie przez co najmniej 10 lat przed dniem 29 września 2007 r., albo fakt iż udzielał on świadczeń POZ w tej dacie. W każdym z tych przypadków lekarz ten jest lekarzem POZ i posiada uprawnienia do wystawienia recept 75+ (z zastrzeżeniem co do drugiego przypadku, w którym uprawnienia te wygasają 31 grudnia 2017 r.).

Arty kuł 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - dalej u.ś.o.z., przyznaje świadczeniobiorcom po ukończeniu 75 roku życia bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 55 ust. 2a u.ś.o.z., pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Odesłanie do art. 55 ust. 2a u.ś.o.z. oznacza przyznanie uprawnień do wystawiania wyżej wymienionych recept lekarzom:

1)

posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej lub

2)

odbywającym szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, lub

3)

posiadającym specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, lub

4)

posiadającym specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, lub

5)

posiadającym specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub

6)

posiadającym specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii.

Oprócz kwalifikacji lekarzy POZ w nim wymienionych, przepis ten odsyła także do art. 14 u.z.u.ś.o., zgodnie z którym lekarz:

1)

który posiada specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii,

2)

inny niż wymieniony w pkt 1, udzielający nieprzerwanie przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 29 września 2007 r.) przez okres nie krótszy niż 10 lat, świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej

- zachowuje po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Dodatkowo, zgodnie z art. 14 ust. 3 u.z.u.ś.o., lekarz, który nie posiada wymaganego okresu doświadczenia zawodowego określonego w pkt 2, a który w dniu wejścia w życie tej ustawy (29 września 2007 r.) udzielał świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo będąc zatrudnionym lub wykonując zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, zachowuje prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej do dnia 31 grudnia 2017 r.

W opisie kwalifikacji lekarza mowa jedynie o tym, że odbył on szkolenie specjalizacyjne, ale nie zdał egzaminu, zakładam więc, że lekarz ten nie ma żadnej innej specjalizacji. Nie jest więc ani lekarzem posiadającym specjalizację z medycyny rodzinnej, ani lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Nie spełnia zatem warunków z art. 55 ust. 2a pkt 1-6 u.ś.o.z. W pytaniu mowa jednak o tym, iż posiada on listę aktywną, co oznaczałoby, że najprawdopodobniej korzysta z uprawnień lekarza POZ przysługujących na podstawie art. 14 u.z.u.ś.o., bądź to wynikających z ust. 1 (udzielanie świadczeń POZ nieprzerwanie przez 10 lat przed dniem 29 września 2007 r.), lub też ust. 3 - udzielanie świadczeń POZ wg stanu na 29 września 2007 r. W tym pierwszym przypadku lekarz ten zachowuje uprawnienia lekarza POZ bezterminowo, w tym drugim przypadku jedynie dok końca roku 2017. O ile jednak prawdą jest, iż posiada listę aktywną mając ku temu odpowiednie uprawnienia, to źródłem tych uprawnień jest zapewne jeden z tych przepisów.

W każdym z tych przypadków lekarz ten jest lekarzem POZ i posiada uprawnienia do wystawienia recept 75+ (z zastrzeżeniem co do drugiego przypadku, w którym uprawnienia te wygasają 31 grudnia 2017 r.).