Zgonów z powodu wad letalnych nikt nie liczy

Pacjent Opieka zdrowotna

Wzrost wskaźników dotyczących zgonu w pierwszej dobie życia, w pierwszym tygodniu lub później, dotyczy takich przypadków, które najprawdopodobniej są zgonami z powodu wrodzonych wad letalnych. Taką opinię przekazał konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Nie wiadomo jednak, ile dzieci z wadami letalnymi urodziło się przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a ile po nim. Nikt bowiem tych danych nie zebrał.

27.03.2024

Narodowa Strategia Onkologiczna. Rząd przyjął harmonogram na 2024 r.

Opieka zdrowotna

Harmonogram na 2024 rok obejmuje zadania, które zostały ujęte w programie wieloletnim Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Dotyczy to przede wszystkim poprawy sytuacji kadrowej w onkologii oraz zwiększenia potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych. We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia harmonogramu.

26.03.2024

OPZZ przeciwne zmianom w składce zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Polski Ład

OPZZ skierowało do ministra zdrowia i ministra finansów stanowisko w sprawie rządowej propozycji zmian finasowania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jednoznacznie negatywnie oceniając rządową propozycję. Związkowcy zaapelowali do rządu o wycofanie się z tej propozycji i rozpoczęcie debaty publicznej na temat systemowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

26.03.2024

Za ulgę w finansowaniu zdrowia dla przedsiębiorców zapłacą najubożsi

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najbogatszych nie stać na opłacenie terapii genowych, a leczenie raka innowacyjnymi metodami jest poza zasięgiem klasy średniej. Dostęp do nich jest możliwy tylko w publicznym systemie, który działa na zasadzie solidarności. Rząd przyznając ulgę przedsiębiorcom i opierając finansowanie na pracownikach najemnych, solidarność tę rażąco narusza – przekonują eksperci. Przewidują, że w efekcie publiczny system może stać się jeszcze mniej wydolny i pogłębi komercjalizację leczenia.  

26.03.2024

Kuracjusz sam nie wybierze uzdrowiska - projekt przepadł pod naciskami branży

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent skierowany do sanatorium miał sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu. Zmiany miały obowiązywać już w 2024 r. Ośrodki miały ze sobą konkurować pod względem m.in. warunków, infrastruktury, poziomu dopłat. Obecne kierownictwo Ministerstwa Zdrowia z pomysłu się jednak wycofało. Wyjaśnia, że na tę decyzję wpłynęły liczne uwagi ze strony branży uzdrowiskowej.

22.03.2024

Krajowa Sieć Onkologiczna - nowelizacja odraczająca reformę opublikowana

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo Zdrowia uznało, że konieczne są zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Więcej czasu potrzeba na wdrożenie centralnej e-rejestracji, kart e-DILO oraz przekazywanie danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu KSO.

21.03.2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowela ta przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 94 senatorów. Nikt nie głosował przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

20.03.2024

Fiasko pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej - dane niedokładne i niekompletne

Pacjent Opieka zdrowotna

Ośrodki pilotażowe zbierały dane bez jednolitego standardu, a mierniki oceniające kliniczną poprawę jakości leczenia dla grupy pacjentów z danym nowotworem były niewłaściwie dobrane. W efekcie, po pięciu latach i wydanych blisko 400 mln złotych publicznych pieniędzy, pilotaż nie potwierdził, że Krajowa Sieć Onkologiczna podniesie jakość opieki. Mimo to, rezygnacja z KSO jest mało realna, bo została wpisana w Krajowy Plan Odbudowy jako kamień milowy, od realizacji którego zależy wypłata pieniędzy.

19.03.2024

Także lekarz bez umowy z NFZ wystawi receptę na darmowy lek

Opieka zdrowotna Farmacja

Obecnie seniorzy i rodzice dzieci korzystający z abonamentów medycznych są zaskoczeni, gdy muszą zapłacić za lek, nawet wtedy, gdy mają prawo do otrzymania go za darmo. Nie dostają recepty na darmowy lek, jeśli zapisali się na wizytę u lekarza w ramach abonamentu. Zmiany zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Receptę na lek za darmo wypisze także lekarz, który nie ma umowy z NFZ.

18.03.2024

Dr Libura: Potrzebujemy narzędzia wspomagania lekarzy orzeczników

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Wbrew temu, co sugerowano nazywając je "listą", narzędzie to nigdy nie będzie skończone, nie będzie zamkniętym katalogiem. Idea polega na tym, aby każda dziedzina medycyny zaczęła wypracowywać narzędzie wspomagania lekarzy orzeczników - mówi dr Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego do spraw zdrowia. Dodaje, że obecnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy osoba z chorobą genetyczną o ciężkim przebiegu, słyszy na komisji, że jej stan przez rok może się poprawić.

16.03.2024

Wszystkie dzieci do 18 r.ż. mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dzieci do 18 roku życia mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ, niezależnie od tego czy zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez członków najbliższej rodziny lub są nim objęte z innego tytułu. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje. Jednak dziecku, które z jakichś względów, nie jest tym ubezpieczeniem objęte – nie można odmówić udzielenia bezpłatnego świadczenia zdrowotnego.

16.03.2024

WSA: Od 1 stycznia 2024 r. apteki nie muszą już dyżurować całodobowo, ale jest warunek

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Organizacja dyżurów aptek od stycznia 2024 r. w dni powszednie, w porze nocnej została znacząco zmieniona. Nie ma już konieczności wyznaczania placówek, które dyżurowałyby całą dobę. Jeżeli jednak uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych została przyjęta przed tą datą, konieczne było zapewnienie dostępności usług aptecznych w całej porze nocnej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

16.03.2024

Recepty mają różne terminy ważności: od siedmiu do 365 dni

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku, bo tylko 7 dni. Żeby recepta elektroniczna była ważna rok – lekarz musi to wyraźnie zaznaczyć, a realizacja takiej recepty powinna rozpocząć się w ciągu 30 dni. Brak określenia na e-recepcie terminu jej ważności – nie oznacza natomiast w żadnym wypadku, że jest ona bezterminowa.

15.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

12.03.2024

Ratownik medyczny wykona USG? Naczelna Rada Lekarska jest przeciwna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przyznanie ratownikom medycznym, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, uprawnienia do wykonywania badań USG u pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego budzi wątpliwości prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. W związku z tym NRL negatywnie zaopiniowała w tym zakresie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych.

11.03.2024

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w końcu opublikowany

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport końcowy po przeprowadzonym pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Upominały się o to wielokrotnie organizacje pacjenckie. Termin publikacji był przesuwany. Ostatecznie miał być opublikowany do końca sierpnia ubiegłego roku. Jednak opinia publiczna nie mogła się z nim zapoznać w całości, wbrew terminom wynikającym z przepisów.

07.03.2024

Test na HIV u lekarza podstawowej opieki? Rośnie liczba zakażonych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

O jedną piątą wzrosło zapotrzebowanie na leczenie zakażenia wirusem HIV, a eksperci prognozują, że zakażonych będzie przybywać. Potrzebne są zmiany. Dostęp do samodzielnych testów powinien być bezpłatny, a testy na HIV u pacjenta powinni móc wykonać lekarze podstawowej opieki. W dodatku obecnie prawa do bezpłatnego testu nie mają niepełnoletni, a w wyniku chaotycznych zmian prawa, problem z dostępem do leczenia mają nieubezpieczeni.

07.03.2024

MZ: Najczęstszym nowotworem złośliwym kobiet jest rak piersi

Pacjent Opieka zdrowotna

Program profilaktyczny, w ramach którego dostępne są bezpłatne badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Muszą one spełnić jedno z kryteriów: w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

06.03.2024

Zamiast porodówek oddziały geriatryczne - demografia wymusza reformę

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Demografia wymusza przestawienie opieki zdrowotnej na potrzeby seniorów. Łóżek dla schorowanych starszych osób brakuje już teraz. Jednocześnie odziały położnicze świecą pustkami i przynoszą milionowe straty. Lokalne władze boją się jednak zmian. Na likwidację oddziału nie ma szans przed wyborami. To działania wbrew logice, ekonomii i przepisom, które teoretycznie powinny wymuszać dostosowanie szpitali do warunków dyktowanych przez demografię.

05.03.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024
1  2  3  4  5    141