Rozporządzenie realizuje upoważnienie ustawowe zawarte w art. 22 ustawy z 22 grudnia 2015 roku o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej i zastępuje dotychczasowe rozporządzenie w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych (Dz.U. z 2009 r. Nr 31, poz. 216).

Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego lub testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych wynika, w świetle art. 20 ustawy, z analizy przez właściwy organ dotychczasowego doświadczenia zawodowego wnioskodawcy i występujących w tym zakresie różnic w kształceniu. Wnioskodawca stosownie do postanowienia organu może zdecydować o wyborze jednego ze wskazanych środków kompensacyjnych (stażu albo testu).

Nowe rozporządzenie nie wprowadza istotnych zmian w zasadach odbywania stażu adaptacyjnego. Doprecyzowano jedynie, że lekarz lub lekarz dentysta dla celów odbywania stażu jest obowiązany uzyskać „pełne”, a nie ograniczone prawo wykonywania zawodu, co wynika również z ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2017 r. poz. 125). Przewidziano również, że okolicznością przedłużającą staż, jest przebywanie przez wnioskodawcę na urlopie ojcowskim lub rodzicielskim (poprzednie rozporządzenie przewidywało jedynie urlop macierzyński, wychowawczy i bezpłatny).

Dalej idące zmiany przewidziano w zakresie testu umiejętności. Termin jego przeprowadzania powinien być wyznaczony przez organ prowadzący postępowanie w porozumieniu z dyrektorem Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Przy czym zrezygnowano z minimalnego, 4-miesięcznego okresu oczekiwania. Nowe rozporządzenie nadal przewiduje, że test będzie przeprowadzany 2 razy w roku, ale w dowolnym granicznym terminie (15-30 czerwca, 1-15 grudnia). Poprzednio przewidywano, iż będzie to pierwszy piątek czerwca i grudnia. Znacząco zmieniono również sam sposób przeprowadzania egzaminu poprzez ograniczenie ilości pytań na teoretycznym egzaminie ustnym (od 3 do 4, zamiast co najmniej 4) oraz na części praktycznej (od 1 do 3 zadań, zamiast co najmniej 4). Wydłużeniu uległ za to termin przekazania kopii protokołu egzaminu do organu prowadzącego postępowanie (z 3 do 14 dni).

Rozporządzenie weszło w życie 11 marca 2017 roku. Przy czym należy zauważyć, iż poprzednie rozporządzenie utraciło moc obowiązującą już 1 stycznia 2017 roku. W sytuacji braku przepisów przejściowych należy uznać, iż do postępowań wszczętych i niezakończonych zastosowanie znajdzie wyłącznie nowe rozporządzenie.

Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 511.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl