Konieczność wprowadzenia nowego rozporządzenia wynika ze zmiany upoważnienia do jego wydania przewidzianego w ustawie z 6 września 2001 roku - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) oraz utrzymania wyłącznie papierowej postaci recept i zleceń w podmiotach leczniczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

W ramach nowego rozporządzenia wprowadzono wcześniej nieprzewidziane wzory:
- zapotrzebowania imiennego,
- zapotrzebowania zbiorczego,
- ewidencji zapotrzebowań,
oraz zmieniono wzór ewidencji recept farmaceutycznych.

Poza tym doprecyzowano, iż osoba odbierająca produkty lecznicze lub wyroby medyczne wynikające z zapotrzebowania obligatoryjnie stosuje swoją pieczątkę (poprzednio miała ona charakter fakultatywny). Jeżeli natomiast na zapotrzebowaniu nie wskazano dawki produktu leczniczego dopuszczalne będzie wydanie produktu w najmniejszej dopuszczonej do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dawce.

 



Nowe rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 grudnia 2016 roku i zastępuje dotychczasowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 26 lutego 2003 roku w sprawie wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych z aptek zakładowych w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności (Dz. U. Nr 65, poz. 608). W nowym rozporządzeniu nie przewidziano żadnych przepisów przejściowych i tym samym należy przyjąć, iż wszystkie recepty i zapotrzebowania realizowane od 20 grudnia 2016 roku powinny odpowiadać nowym przepisom.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 listopada 2016 roku w sprawie realizacji recept farmaceutycznych lub zapotrzebowań w aptekach szpitalnych i zakładowych podległych Ministrowi Sprawiedliwości oraz wydawania produktów leczniczych z tych aptek (Dz. U. poz. 1960).

Opracowanie: adw. Damian Konieczny