W wypadku świadczeń neonatologicznych proponuje się zarówno zwiększenie wymagań kadrowych, jak i sprzętowych. Projekt przewiduje, że przy I i II poziomie referencyjności wymagana będzie całodobowa opieka położnej we wszystkie dni tygodnia (przy II poziomie również psychologa w wymiarze 0,5 etatu) oraz stanowisko do odciągania pokarmu i chłodziarki do przechowywania mleka. W placówkach zapewniających III poziom referencyjności wymagane będzie dodatkowo zatrudnienie osoby prowadzącej fizjoterapię i logopedy (w wymiarze 0,5 etatu).

Ponadto przewiduje się, że świadczeniodawcy z zakresu położnictwa i ginekologii będą zobowiązani do stosowania standardów postępowania medycznego z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych, jak również standardów łagodzenia bólu porodowego. Jednocześnie wskazano, że kobiety w ciąży z uprzednio rozpoznaną i udokumentowaną wadą rozwojową płodu lub ciężką, nieuleczalną chorobą płodu powinny być kierowanie do dalszej opieki i przeprowadzenia porodu w placówkach o trzecim poziomie referencyjności.

Nowelizacja miałaby wejść w życie już następnego dnia po jej ogłoszeniu, ale świadczeniodawcy nie spełniający nowych wymogów będą mogli realizować świadczenia na dotychczasowych zasadach przez okres, na jaki zawarto umowę z NFZ, nie dłużej jednak niż do 1 sierpnia 2017 roku.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny