Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Analizy i opinie

Raport "E-zdrowie oczami Polaków": 15 minut na biurokrację, 5 minut dla pacjenta

18.04.2018
15 minut przeciętnie przeznacza lekarz w czasie wizyty na czynności organizacyjne takie jak wypisanie recepty, zwolnienia, zapoznanie się z historią choroby i wynikami – wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”. To oznacza, że na zbadanie pacjenta zostaje 5 minut. Skrócić czas przeznaczony na biurokrację może cyfryzacja służby zdrowia.
Więcej

Jak sprawdzić czy pielęgniarka lub położna ma prawo wykonywania zawodu?

17.04.2018
Coraz więcej osób korzysta z pomocy pracowników medycznych w swoich domach np. do opieki nad seniorami. Chcąc mieć pewność czy świadczenia pełnią osoby z odpowiednim wykształceniem można sprawdzić on-line w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych czy dana osoba ma prawo wykonywania takiego zawodu.
Więcej

Pacjenci prywatnie wydają pięć razy więcej pieniędzy na rehabilitację niż NFZ

13.04.2018
Dlaczego w kolejce do rehabilitacji czeka milion osób i co zrobić, by pacjenci nie musieli czekać kilku miesięcy, by dostać się na rehabilitację rozmawiamy z dr hab. n. med. Maciejem Krawczykiem, prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów
Więcej

Bez kar nowe standardy opieki okołoporodowej będą martwym prawem

03.04.2018
Jakie dodatkowe prawa dają kobiecie w czasie ciąży, porodu i połogu nowe standardy opieki okołoporodowej, ale także dlaczego konieczne jest wprowadzenie monitorowania tego czy szpitale wypełniają zapisy tego rozporządzenia – rozmawiamy z Joanną Pietrusiewicz, prezeską zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku, która należała do zespołu przygotowującego nowe standardy.
Więcej

Nie wystarczy ogólna zgoda rodzica, by dziecko leczyć w dentobusie

03.04.2018
O tym, dlaczego najlepiej, by w mobilnym gabinecie stomatologicznym było dziecko z rodzicem, by stomatolog mógł przejrzeć lub leczyć zęby małego pacjenta rozmawiamy z dr Natalią Karczewską-Kamińską z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorką książki „Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta”.
Więcej

RODO: Co to znaczy, że pacjentowi przysługuje prawo do bycia zapomnianym?

22.03.2018
RODO przyznaje każdej osobie, której dane są przetwarzane, prawo do żądania ich usunięcia, czyli tzw. prawo do bycia zapomnianym. W jakich sytuacjach pacjenci będą mogli korzystać z tego prawa tłumaczy Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Więcej

Samorząd: ZUS nie powinien limitować druków zwolnień

17.03.2018
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował do prezes ZUS o zniesienie limitów, wydawanych lekarzom, papierowych druków zwolnień lekarskich. ZUS odpowiada, że monitoruje wydawanie bloczków i nie odnotowuje problemu braków.
Więcej

GIODO obiecuje placówkom medycznym wsparcie przy wdrażaniu RODO

16.03.2018
Instytucje ochrony zdrowia nie są jeszcze dobrze przygotowane do stosowania nowych unijnych przepisów o ochronie danych osobowych. Jednak na wsparcie będą mogły liczyć te podmioty lecznicze, które w sposób rzetelny podchodzą do polityki bezpiecznego przetwarzania danych osobowych – twierdzi Monika Krasińska, dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg w Biurze GIODO.
Więcej

RPO upomina się o prawo do zgody na zabieg medyczny w przyszłości

16.03.2018
Pacjent powinien móc wydawać zgodę na zabieg medyczny „na przyszłość”, jeśli potem z jakichś względów byłby niezdolny do jej wyrażenia - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Według RPO w takim przypadku każdy powinien też móc wskazać osobę,  która podejmowałaby decyzje dotyczące jego zdrowia.
Więcej

Rzecznik praw dziecka: opłaty za pobyt rodziców w szpitalu do zmiany

15.03.2018
Rodzice hospitalizowanych dzieci muszą mierzyć się z szeregiem problemów m.in. pobieraniem przez szpitale opłat za pobyt bliskich – wskazał w czwartek Rzecznik Praw Dziecka w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy. RPD zwrócił się o rozważenie inicjatywy ustawodawczej.
Więcej

Opiekun medyczny może być wsparciem dla pielęgniarki i położnej

13.03.2018
W placówkach ochrony zdrowia jest potrzeba większego wykorzystania zawodu pomocniczego i odciążenie w pracy pielęgniarek i położnych - twierdzi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Więcej

Opieka nad chorymi z rakiem jelita grubego wymaga reorganizacji?

13.03.2018
System opieki nad pacjentem z rakiem jelita grubego w Polsce wymaga reorganizacji, polegającej głównie na utworzeniu sieci ośrodków specjalizujących się w leczeniu tego nowotworu – przekonuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Więcej

Samorząd do pacjentów: porad zdrowotnych szukajcie u lekarzy, nie uzdrowicieli

12.03.2018
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do pacjentów, aby porad w sprawach zdrowia szukali u lekarzy. Poglądy wygłaszane przez samozwańczych uzdrowicieli są często absurdalne z punktu widzenia nauki - podkreśliło prezydium NRL w swoim stanowisku.
Więcej

RPO: praca pielęgniarki z chorymi psychicznie ma szczególny charakter

12.03.2018
Opieka pielęgniarek środowiskowych nad osobami chorującymi psychicznie powinna być zaliczana do pracy o szczególnym charakterze, co daje prawo do emerytur pomostowych - uważa rzecznik praw obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Więcej

Co trzeci hospitalizowany jest niedożywiony, co opóźnia powrót do zdrowia

09.03.2018
Ponad 30 proc. pacjentów jest niedożywionych podczas przyjęcia do szpitala, ten stan pogłębia się u dalszych 20-30 proc. podczas hospitalizacji – poinformowano podczas trwającego w Katowicach od czwartku do soboty III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Więcej

E-recepta to korzyści i zagrożenia

09.03.2018
61 aptek i kilka szpitali weźmie udział w pilotażu elektronicznej recepty, który z uwzględnieniem pacjentów rozpocznie się w maju na terenie dwóch miast: w Siedlec i Skierniewic. Wątpliwości po stronie farmaceutów dotyczą m.in. tego jak aptekarz ma wydać lek ratujący życie, jeśli nie będzie miał dostępu do internetu, a inny problem to dodatkowe koszty dla aptek wynikające z dostosowania infrastruktury IT do wymagań systemowych.
Więcej

Antybiotyki nadużywane w hodowli zwierząt

08.03.2018
W hodowli zwierząt antybiotyki są powszechnie używane - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Z kontroli w woj. lubuskim wynika, że stosowało je aż 70 proc. hodowców zwierząt objętych monitoringiem wody i pasz, a w hodowlach indyków i kurcząt rzeźnych odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc.
Więcej

Pracodawcy chwalą wprowadzenie e-zwolnień

27.02.2018
Od 1 lipca 2018 roku jedyną obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. – To duży krok w dobrym kierunku – chwali zmiany Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Więcej

Przepisy RODO szczególnie rygorystyczne w placówkach medycznych

27.02.2018
Szpitale oraz przychodnie są placówkami, w których przetwarzane są szczególne kategorie danych, w związku z czym administratorzy tych danych muszą liczyć się z faktem, że nowe przepisy będą w stosunku do nich bardziej rygorystyczne oraz złożone niż w stosunku do pozostałych.
Więcej

Więcej tańszych leków dla seniorów, część leków droższa dla chorych po przeszczepie

26.02.2018
Piotr Grzybała, starszy konsultant PEX PharmaSequence przeanalizował dla nas projekt listy leków refundowanych, która ma obwiązywać od marca br. Przeglądając listę skupił się na perspektywie pacjenta i lekach refundowanych dostępnych w aptekach otwartych.
Więcej
1  2  3  4  5    174

Produkty polecane

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 103.20 zł

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00
Promocja: 134.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł