Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Analizy i opinie

Listopad 2017: mniejsza sprzedaż produktów homeopatycznych

21.11.2017
Według analiz PEX PharmaSequence wartość rynku aptecznego w pierwszych dziewiętnastu dniach listopada 2017 roku zmalała w porównaniu do analogicznego okresu roku 2016. Największy spadek dotyczył sprzedaży produktów homeopatycznych – o 14,3 procenta.
Więcej

Ministerstwo Rozwoju stawia na polski przemysł medyczny

21.11.2017
Według Ministerstwa Rozwoju i Finansów krajowe firmy medyczne mają duży potencjał do międzynarodowej ekspansji.  Branże wyrobów medycznych i farmaceutyczna sukcesywnie się rozwijają i są jednymi z najbardziej perspektywicznych gałęzi polskiej gospodarki.
Więcej

Radziwiłł: prace nad wsparciem zadłużonych szpitali "bardzo zaawansowane"

21.11.2017
Prace nad wsparciem dla zadłużonych szpitali są bardzo zaawansowane - powiedział we wtorek 21 listopada 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że w tym kontekście należy mówić o "restrukturyzacji", która obejmie wsparcie zarówno finansowe, jak i w zakresie zarządzania.
Więcej

Większość sprzedawanych farmaceutyków stanowią zamienniki leków

21.11.2017
Zamienniki leków innowacyjnych stanowią 69 procent wszystkich sprzedawanych farmaceutyków. Leki generyczne to korzyści dla pacjentów i budżetu. Tylko w 2018 roku refundacja tych preparatów pozwoli zaoszczędzić 500 mln zł w budżecie NFZ. Skuteczność zamienników jest identyczna co leków referencyjnych.
Więcej

Szczurek-Żelazko: oczekujemy lepszej dostępności świadczeń rehabilitacyjnych

20.11.2017
Oczekujemy, że na skutek zmian w systemie ochrony zdrowia - między innymi wprowadzenia sieci szpitali - dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych poprawi się - podkreśliła w poniedziałek 20 listopada 2017 roku wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Więcej

Dbając o prawa człowieka starszego, należy uwzględniać jego godność

20.11.2017
Polityka senioralna to proces złożony, polegający na udzielaniu wsparcia ludziom starszym w szczególności na gruncie prawnym, medycznym, ekonomicznym, socjologicznym i psychologicznym, zgodnie z ich potrzebami. Jednak, dbając o prawa człowieka starszego, trzeba przede wszystkim uwzględniać jego godność - podkreśla Agnieszka Malarewicz-Jakubów, autorka publikacji „Wsparcie prawne osób starszych”.
Więcej

RPO: konieczne jest dochowywanie standardów przy publikacji wykazu leków

16.11.2017
W wystąpieniu do ministra zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje konieczność dochowywania standardów demokratycznego państwa prawnego przy publikacji obwieszczeń w sprawie wykazów leków refundowanych.
Więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich: największym problemem jest dostęp do lekarza

16.11.2017
Funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia było i pozostaje stałym przedmiotem skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Najczęstszym ich powodem jest dostęp do lekarza – wskazuje Adam Bodnar w kolejnym zbiorczym wystąpieniu do ministra zdrowia.
Więcej

Robert Mołdach: wdrożenie sieci szpitali przed systemem jakości jest ryzykowne

16.11.2017
Jeżeli oceniać dwa lata ministra Radziwiłła z perspektywy kierunków i zadań sformułowanych w programie PiS, to ta ocena musiałaby być co najmniej dobra. Kluczowe elementy programu w obszarze ochrony zdrowia są realizowane, ale na przykład wdrożenie sieci szpitali przed systemem monitorowania jakości jest ryzykowne - uważa Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.
Więcej

KIDL: list otwarty w sprawie zdalnej autoryzacji badań

15.11.2017
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wyraziła stanowczy sprzeciw wobec zdalnej autoryzacji wprowadzonej przepisami rozporządzenia ministra zdrowia. Rada wystosowała list otwarty w tej sprawie zaadresowany do ministra zdrowia, do dyrekcji Narodowego Centrum Krwi oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii a także do krajowego konsultanta w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.
Więcej

Wartość rynku farmaceutycznego w październiku 2017 to 2,8 mld zł

14.11.2017
Rynek farmaceutyczny w październiku 2017 roku zanotował sprzedaż na poziomie prawie 2 847 mln zł, czyli o 1,14 procenta więcej (ponad 32 mln zł) w porównaniu do wartości odnotowanej w październiku 2016 roku – wynika z analizy PEX PharmaSequence ((dawniej PharmaExpert i Sequence).
Więcej

Istotą samorządu zawodowego jest jego niezależność

14.11.2017
Według Porozumienia Samorządów Zawodowych, istotnym elementem funkcjonowania samorządów jest ich niezależność finansowa, gdyż - odciążając budżet państwa i kieszeń każdego podatnika - utrzymują się one ze składek swoich członków. Przy zachowaniu pełnej autonomii samorządy pełnią funkcję pomocniczą do władzy państwowej, wykonując "trudne i bardzo wysublimowane zadania na własny koszt".
Więcej

Szpitale: do RODO nam jeszcze daleko, ale cel jest osiągalny

14.11.2017
Większość prelegentów konferencji, która odbyła się 13 listopada 2017 roku w Warszawie, uznała, że wdrożenie nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych do 25 maja 2018 roku w ich szpitalach jest realne przy dołożeniu odpowiedniej staranności.
Więcej

Porozumienie Zielonogórskie apeluje o równe traktowanie małych i dużych przychodni

13.11.2017
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie proponuje zmiany w rozporządzeniu dotyczącym kryteriów wyboru ofert w postępowaniu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które mają na celu równe traktowanie podmiotów.
Więcej

Eksperci: stosujmy antybiotyki z rozwagą

13.11.2017
Nadużywanie antybiotyków w medycynie i weterynarii doprowadziło do rozpowszechniania się drobnoustrojów dysponujących mechanizmami lekooporności – przypominali w poniedziałek 13 listopada 2017 roku eksperci, w związku z rozpoczynającym się Światowym Tygodniem Wiedzy o Antybiotykach.
Więcej

Innowacyjne firmy farmaceutyczne wpływają na wzrost gospodarki

13.11.2017
Międzynarodowe przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, które rozwijają nowe, coraz skuteczniejsze i bezpieczne leki, przeznaczają na badania i rozwój około 14 procent swoich zysków. Firmy te prowadzą swoją działalność również w Polsce, wpływając na wzrost rodzimej gospodarki. Dla dalszego rozwoju branży w kraju i napływu kolejnych inwestycji podnoszących konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej konieczne jest jednak stabilne prawo i dobre warunki ekonomiczne.
Więcej

Konieczna jest lepsza ochrona zdrowia wcześniaków

12.11.2017
Aby lepiej chronić zdrowie polskich wcześniaków, trzeba rozszerzyć program profilaktyki zakażeń wirusem RS na dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży – przekonują eksperci na kilka dni przed Światowym Dniem Wcześniaka, który przypada 17 listopada.
Więcej

Raport OECD: wydłuża się życie, obniża tempo wzrostu wydatków na leczenie

10.11.2017
Opublikowany w piątek 10 listopada 2017 roku doroczny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat ochrony zdrowia w jej państwach członkowskich zwraca uwagę na stałe zwiększanie się średniej długości życia i obniżone tempo wzrostu wydatków na leczenie.
Więcej

Z usług dietetyków najczęściej korzystają osoby młode

08.11.2017
Co dziesiąty Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat korzystał z usług dietetyka lub z poradni dietetycznej. Wśród tych osób jest prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn,  a także trzykrotnie więcej ludzi młodych niż osób w wieku po 40-tce.
Więcej

Radziwiłł: wezwania do redukcji pracy lekarzy - skandaliczne i haniebne

08.11.2017
Zapowiedzi, że lekarze będą pracować mniej, odbieram jako uderzenie w podstawy w etyki lekarskiej. Mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy - powiedział w środę 8 listopada 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, wezwania do redukcji pracy lekarzy uważa za skandaliczne i haniebne.
Więcej
1  2  3  4  5    168

Produkty polecane

LEX Przychodnia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Przychodnia - profesjonalna pomoc prawna w przychodni. LEX Przychodnia to serwis dopasowany do...
Cena: 1077.48
Promocja: 0.00 zł

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia - Nowoczesna biblioteka wiedzy o zdrowiu LEX Biblioteka Ochrony...
Cena: 2335.77