Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Analizy i opinie

Powołanie Prezesa NFZ – koniec niepewności?

19.06.2018
Trudno nie odnieść wrażenia, że pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna miał być raczej likwidatorem niż zarządzającym. Tu należy się uznanie prezesowi Jacynie za to, że w okolicznościach można powiedzieć beznadziejnych, wbrew programowi partii, wbrew sprawującemu urząd ministrowi zdrowia i swemu zwierzchnikowi, podjął się obrony istnienia NFZ.
Więcej

Lekarze obawiają się przepisywać preparaty z medycznej marihuany

13.06.2018
Od 1 listopada 2017 r. obowiązują w Polsce przepisy, zgodnie z którymi medyczna marihuana, a ściśle leki recepturowe z konopi indyjskich mogą być stosowane w lecznictwie. Mimo, że w ten sposób zostały usunięte przeszkody formalne dla stosowania marihuany, tam gdzie wiedza medyczna to uzasadnia, to lekarze nadal obawiają się przepisać takie preparaty. Dlaczego ta regulacja jest tylko pustą deklaracją?
Więcej

To przełom, że mapy potrzeb ujawniają zakażenia szpitalne

06.06.2018
Po latach edukacji, tłumaczeń, próśb i nacisków znaczna część szpitali zgodziła się ujawnić dane o wielkości zakażeń szpitalnych. Choć droga do pełnej jawności jakości leczenia i efektów klinicznych jest jeszcze daleka, a jakość ujawnionych danych wymaga dyskusji, Ministrowi Zdrowia i Departamentowi Analiz i Strategii MZ należą się gratulację za decyzję o publikacji danych i determinację w uzyskiwaniu zgód od szpitali - podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.
Więcej

Przy kierowaniu na operację zaćmy, warto wprowadzić kryterium ostrości wzroku

05.06.2018
O tym, dlaczego trzeba wprowadzić medyczne kryteria kwalifikujące do operacji zaćmy rozmawiamy z prof. Jerzym Szaflikiem, członkiem zespołu powołanego przez ministra zdrowia, który ma stworzyć rekomendacje dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych do operacji zaćmy.
Więcej

Nowy prezes NRL: Będę rozmawiał o przyśpieszeniu zwiększenia nakładów na zdrowie do 6 PKB

30.05.2018
O tym, jakie zmiany są potrzebne w samorządzie lekarskim rozmawiamy z prof. Andrzejem Matyją, nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
Więcej

Gdy tylko pielęgniarka będzie opiekować się uczniami, pogorszy się sytuacja dzieci przewlekle chorych

23.05.2018
Dlaczego projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami dzieci przewlekle chorymi nie zapewnia chorym wystarczającej opieki rozmawiamy z Moniką Zamarlik, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
Więcej

RODO a obchód lekarski, czyli czy lekarz ma mówić szeptem i kiedy konieczny jest parawan?

22.05.2018
W obchodzie lekarskim biorą udział: lekarze, pielęgniarki i czasami studenci. Pojawia się pytanie jak rozmawiać z pacjentem o sprawach związanych z jego stanem zdrowia w sali, w której są jeszcze inni chorzy, z poszanowaniem jego prawa do intymności? Jak powinien wyglądać obchód, gdy zacznie obowiązywać RODO i w szczególny sposób trzeba będzie chronić wrażliwe dane opowiada Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Więcej

Dlaczego w Czechach nie ma kolejek do lekarza?  

11.05.2018
Czesi nie wiedzą, co to jest prywatna służba zdrowia, bo publiczna działa na tyle dobrze, że w głowach im się nie mieści, by leczyć się prywatnie. Nic dziwnego. Na wizytę do specjalisty z dzieckiem w przychodni czeka się zaledwie 2-3 tygodnie.
Więcej

Materiał genetyczny Polaków jest wywożony do laboratoriów w Chinach

10.05.2018
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała w czwartek druzgocący raport dotyczący rynku badań genetycznych. Wynika z niego, że skontrolowane laboratoria nie gwarantowały pełnego bezpieczeństwa danych genetycznych pacjentów na każdym etapie wykonywania badania. Zdaniem NIK ponieważ nie ma kompleksowych regulacji i brakuje nadzoru nad obszarem genetyki, istnieje wysokie ryzyko pomyłek oraz błędnej interpretacji wyników, a także niewystarczającej ochrony danych genetycznych osób badanych. O wynikach raportu rozmawiamy z Ewą Światkowską, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Więcej

Gdy podniesiemy wynagrodzenia lekarzy specjalistów, wzrosną stawki za dyżury

09.05.2018
We wtorek po południu został przekazany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on wprowadzenie znaczącego wzrostu wynagrodzeń dla lekarzy specjalistów i rezydentów. Pytamy Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego, jakie to może powodować zagrożenia?
Więcej

RODO: Jakie prawa daje pacjentowi i jak je realizować?

09.05.2018
RODO oznacza utrudnienia dla placówek medycznych, bo pacjentom daje nowe prawa. Zdaniem radcy prawnego Macieja Łokaja wnioski pacjentów mogą skutkować koniecznością przygotowania kopii całej dokumentacji. Zdaniem radcy prawnego, co do zasady, pierwsze żądanie kopii danych - uzasadnione i nienadmierne - jest nieodpłatne. Każde kolejne podlega już „rozsądnej” opłacie.
Więcej

Porozumienie Zielonogórskie nie rekomenduje udziału w pilotażu POZ Plus, bo w obecnym kształcie to „porażka”

25.04.2018
Porozumienie Zielonogórskie, zrzeszające przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej, stomatologii, rehabilitacji i psychiatrii w piętnastu województwach negatywnie ocenia wdrażany program pilotażowy opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej POZ Plus i nie rekomenduje członkom Federacji, by brali w nim udział. O tym, jakie błędy merytoryczne zawiera pilotaż rozmawiamy z Andrzejem Zapaśnikiem, ekspertem Porozumienia Zielonogórskiego.
Więcej

Analiza nowej listy leków refundowanych: Po 1 maja seniorzy dostaną dostęp do kolejnych 30 terapii

24.04.2018
Projekt listy majowej przynosi bardzo znaczące zmiany listy leków dla Seniorów - od 1 maja pacjenci po 75 roku życia uzyskają bezpłatny dostęp do kolejnych 30 terapii, które mają zastosowanie m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego (astma i POChP), schorzeń zapalnych jelit, niedoczynności tarczycy, chorób reumatycznych i neurologicznych oraz w terapiach przeciwzakrzepowych i przeciwbólowych.
Więcej

RODO: Kiedy pacjent może uzyskać bezpłatnie kopię danych zawartych w dokumentacji medycznej?

23.04.2018
Podmiot wykonujący działalność leczniczą jest zobowiązany dostarczyć osobie, której dane dotyczą, kopię danych osobowych podlegających przetwarzaniu, przy czym pierwsza kopia powinna zostać udostępniona bezpłatnie. Co oznacza ten obowiązek dla placówek ochrony zdrowia tłumaczy Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. 
Więcej

Raport "E-zdrowie oczami Polaków": 15 minut na biurokrację, 5 minut dla pacjenta

18.04.2018
15 minut przeciętnie przeznacza lekarz w czasie wizyty na czynności organizacyjne takie jak wypisanie recepty, zwolnienia, zapoznanie się z historią choroby i wynikami – wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”. To oznacza, że na zbadanie pacjenta zostaje 5 minut. Skrócić czas przeznaczony na biurokrację może cyfryzacja służby zdrowia.
Więcej

Jak sprawdzić czy pielęgniarka lub położna ma prawo wykonywania zawodu?

17.04.2018
Coraz więcej osób korzysta z pomocy pracowników medycznych w swoich domach np. do opieki nad seniorami. Chcąc mieć pewność czy świadczenia pełnią osoby z odpowiednim wykształceniem można sprawdzić on-line w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych czy dana osoba ma prawo wykonywania takiego zawodu.
Więcej

Pacjenci prywatnie wydają pięć razy więcej pieniędzy na rehabilitację niż NFZ

13.04.2018
Dlaczego w kolejce do rehabilitacji czeka milion osób i co zrobić, by pacjenci nie musieli czekać kilku miesięcy, by dostać się na rehabilitację rozmawiamy z dr hab. n. med. Maciejem Krawczykiem, prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów
Więcej

Bez kar nowe standardy opieki okołoporodowej będą martwym prawem

03.04.2018
Jakie dodatkowe prawa dają kobiecie w czasie ciąży, porodu i połogu nowe standardy opieki okołoporodowej, ale także dlaczego konieczne jest wprowadzenie monitorowania tego czy szpitale wypełniają zapisy tego rozporządzenia – rozmawiamy z Joanną Pietrusiewicz, prezeską zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku, która należała do zespołu przygotowującego nowe standardy.
Więcej

Nie wystarczy ogólna zgoda rodzica, by dziecko leczyć w dentobusie

03.04.2018
O tym, dlaczego najlepiej, by w mobilnym gabinecie stomatologicznym było dziecko z rodzicem, by stomatolog mógł przejrzeć lub leczyć zęby małego pacjenta rozmawiamy z dr Natalią Karczewską-Kamińską z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorką książki „Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta”.
Więcej

RODO: Co to znaczy, że pacjentowi przysługuje prawo do bycia zapomnianym?

22.03.2018
RODO przyznaje każdej osobie, której dane są przetwarzane, prawo do żądania ich usunięcia, czyli tzw. prawo do bycia zapomnianym. W jakich sytuacjach pacjenci będą mogli korzystać z tego prawa tłumaczy Paweł Kaźmierczyk z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Więcej
1  2  3  4  5    175

Produkty polecane

Przymus leczenia i inne interwencje medyczne bez zgody pacjenta

W publikacji omówiono prawne aspekty interwencji medycznych wykonywanych bez zgody pacjenta jako...
Cena: 99.00
Promocja: 89.10 zł

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia

Publikacja jest pierwszym na rynku kompleksowym opracowaniem monograficznym dotyczącym...
Cena: 159.00
Promocja: 143.10 zł