Poseł Małecka-Libera przypomniała, że po to powstały mapy potrzeb zdrowotnych, aby pokazać istniejące potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Dodała także, że sieć szpitali powstała głównie w oparciu o placówki publiczne, tymczasem istnieje wiele prywatnych podmiotów medycznych, które również mogą zaspokajać te potrzeby.

Zmiany wprowadzone od 1 października 2017 roku wraz z siecią szpitali dotyczą także nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Poseł Małecka-Libera zwróciła uwagę, że po wprowadzeniu tych zmian w wielu miejscowościach z kilku dotychczas działających ośrodków zwykle został tylko jeden, prowadzony przez szpital.

- Dostępność do tych usług ze względu na odległość pogorszyła się więc – wyjaśniła posłanka. -  Poza tym obowiązywały konkursy na nocną i świąteczną pomoc medyczną, co było powodem do podwyższania jakości. Teraz szpital ma obowiązek taką pomoc zapewnić i jakość nie jest najważniejszym wyznacznikiem jego działania.

Poseł Małecka-Libera zwróciła także uwagę na problemy z zatrudnianiem lekarzy w nocnej i świątecznej pomocy, w rezultacie czego dyrektorzy często posługują się w tym celu rezydentami. Brak jest także w tych miejscach lekarzy pediatrów.

Poradnie specjalistyczne, po wprowadzonych zmianach, funkcjonują także głównie przy szpitalach. Przewidywany jest budżet tzw. powierzony na badania specjalistyczne, którym będą dysponowali lekarze POZ. Są to zmiany przewidziane w nowej ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej, ale brak jeszcze szczegółów tych rozwiązań.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Według Macieja Piroga z Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych wprowadzanie nocnej i świątecznej pomocy medycznej to ograniczanie kompetencji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ekspert dodał, że trudno ocenić sieć szpitali po trzech tygodniach jej działania, ale stwierdził, że reforma powinna odbywać się w „przeciwnym kierunku” – od POZ do leczenia szpitalnego, a nie tak, jak przyjęto to obecnie.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, przypomniał, że nocna i świąteczna opieka medyczna została wprowadzona, ponieważ pacjenci szukający w ten sposób pomocy i tak trafiali do szpitali, najczęściej na SOR-y.

Według posła Latosa sieć szpitali działa dobrze i znalazły się w niej także placówki prywatne.
- Jeśli w powiecie był szpital prywatny i był potrzebny, to znalazł się w sieci – dodał.  – Szpitale spoza sieci nie zostały pozbawione dostępu do środków publicznych, będą one mogły startować w konkursach na świadczenia ogłaszane przez NFZ. To, że prze kilka lat nie było tych konkursów, nie było standardem. Konkursy będą ogłaszane na wiosnę 2018 roku.

Andrzej Jacyna, prezes NFZ, zapewnił, że mapy potrzeb zdrowotnych są używane i są przydatnym narzędziem w finansowaniu potrzebnych świadczeń. Przy pomocy map podejmowane są decyzje o przeznaczeniu środków finansowych dla określonych regionów województw lub placówek.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, uczestniczący także w panelu dyskusyjnym na temat sieci szpitali, przypomniał, że jednym z kryteriów włączania placówek do systemu podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego była jakość, na przykład posiadanie dobrego własnego laboratorium. Zauważył także, że nocna i świąteczna pomoc lekarska pełni funkcję pomocy doraźnej, a jej przeniesienie do szpitali nastąpiło zgodnie z postulatami pacjentów.

Forum Rynku Zdrowia odbywa się 23 i 24 października 2017 roku w warszawskim hotelu Sheraton. Przedsięwzięcie gromadzi ponad 1000 przedstawicieli środowiska medycznego. Jest to wielowątkowa, poruszająca aktualne tematy debata o systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Wydawnictwo Wolters Kluwer jest partnerem tego przedsięwzięcia.