Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Hamankiewicz: rezydenci nie mogą się wypowiadać w sprawie całego środowiska lekarskiego

Dla lekarzy
Porozumienie zawarte przez przedstawicieli lekarzy rezydentów z ministrem zdrowia różni się od stanowisk Krajowych Zjazdów czy Naczelnej Rady Lekarskiej. Pamiętajmy, że lekarze rezydenci to grupa lekarzy, którzy nie mogą wypowiadać się w imieniu całego środowiska lekarskiego – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Według prezesa Rady, reprezentantem środowiska lekarskiego jest izba lekarska, która zrzesza 180 tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów. Każdy lekarz, w tym rezydenci oraz minister zdrowia, który też jest lekarzem, powinni wspierać działania tego samorządu.

- Minister zdrowia zaakceptował nasze stanowisko dotyczące zarówno podwyższenia nakładów na ochronę zdrowia, jak i wysokości wynagrodzeń lekarzy. Nie oddał tych stanowisk do oceny przez sąd. Moje oburzenie budzi więc fakt, że grupa lekarzy negocjuje i podpisuje porozumienie dotyczące zarobków. Ja mam prawo do oburzenia i każdy lekarz specjalista ma prawo do oburzenia. Zjazd Krajowy jasno zaznaczył, że pensja lekarza specjalisty ma wynosić trzykrotność średniej krajowej – dodaje prezes NRL.

Maciej Hamankiewicz nie zgadza się także z zapisem, że klauzula opt-out ma przestać obowiązywać od roku 2028.

  Jest porozumienie z lekarzami: nakłady na zdrowie wzrosną szybciej Jest porozumienie z lekarzami: nakłady na zdrowie wzrosną szybciej 08-02-2018 Szkolenie

Naczelna Rada Lekarska jesienią 2017 roku uznała, że praca lekarza w czasie dłuższym niż 48 godzin w tygodniu zagraża zarówno bezpieczeństwu lekarza jak i pacjentów. W przypadku błędu medycznego praca ponad miarę nie będzie stanowiła okoliczności łagodzącej w kontekście odpowiedzialności zawodowej lekarza.

Poza tym, według stanowiska Rady, finansowanie ochrony zdrowia w wysokości poniżej 6 procent PKB oznacza brak możliwości zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zdrowotnego.

- W porozumieniu zawarto zapis, że poziom ten zostanie osiągnięty nie w roku 2025, a w roku 2024, co stanowi niewielką różnicę – mówi Hamankiewicz.

Według prezesa NRL urlopy szkoleniowe powinny być zapewnione nie tylko dla lekarzy rezydentów, gdyż jak wynika z zapisu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (art. 18), wszyscy lekarze mają obowiązek podnoszenia swoich kwalifikacji.

Pomysł, aby lekarz dwa lata po studiach nie mógł wyjechać za granicę do pracy też nie zapobiegnie odpływowi kadry. Jedyny sposób, który mógłby temu zapobiec to zapewnienie godnych warunków pracy i płacy wszystkim lekarzom. Wówczas nie będą chcieli ani musieli wyjeżdżać – dodaje Hamankiewicz.

 

  Dowiedz się więcej 116,10
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz
Darmowa dostawa od 50zł Darmowa dostawa już od 50 zł Sprawdź 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

Bioetyka dla lekarzy

Publikacja jest zwięzłym przewodnikiem pomocnym lekarzowi w podejmowaniu trudnych decyzji i...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz

Prezentowana książka to drugie, zmienione i rozszerzone, wydanie komentarza do ustawy o zawodach...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Prawa lekarza. Zarys problematyki

W książce omówiono całokształt regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu lekarza,...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Hamankiewicz: lekarzy nie będzie za mało, gdy zajmą się tylko leczeniem

09-01-2018
Lekarzy jest u nas mniej niż w innych krajach, jednak ważniejsze od liczby lekarzy jest to, w jakim procencie wykorzystuje się ich wiedzę i kompetencje – uważa Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który receptę na brak lekarzy widzi w zastąpieniu ich w wykonywaniu „papierkowej roboty” przez innych pracowników. O problemach związanych z brakiem lekarzy mówi w rozmowie z redaktorem portalu www.zdrowie.abc.com.pl.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Zarządzanie ryzykiem chroni przed negatywnymi zdarzeniami