Deklarację taką minister Konstanty Radziwiłł złożył 28 marca 2017 roku, na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia. Wyprowadzenie laboratoriów ze szpitali miało nastąpić przy okazji wdrożenia sieci szpitali, a zapisy, o które postulują od lat diagności laboratoryjni, miały się znaleźć w ustawie lub rozporządzeniach towarzyszących tej reformie służby zdrowia.

Tymczasem, stwierdza Rada, do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego trafiło pismo z 20 kwietnia 2017 roku, w którym Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że nie zamierza spełnić postulatów środowiska diagnostów laboratoryjnych.

„Niestety po raz kolejny przekonaliśmy się, że cywilizowane metody i próby dialogu z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą efektów. W projekcie rozporządzenia, w którym resort reguluje kwestie wymogów dla placówek, które znajdą się w sieci szpitali, nie ma ani jednego słowa na temat diagnostyki laboratoryjnej i powrotu laboratoriów diagnostycznych do struktur szpitali” – czytamy w stanowisku Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Według Rady tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednią liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali, gwarantują prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, i tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami, bez której nie może być mowy o odpowiedzialnym i skutecznym leczeniu pacjentów.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, iż Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że nałożenie obowiązkowego posiadania laboratorium byłoby nadmiernym obciążeniem dla szpitali, jednak nie przedstawiło jakiejkolwiek argumentacji prawnej ani merytorycznej dla poparcia tego stanowiska. Według Rady prowadzi to do wniosku, że Ministerstwo „świadomie unika rozwiązania problemu braku medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitalnych i konsekwencji tego zjawiska”.

Rada sugeruje opracowanie rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji placówek do sieci i zawarcia w nim wymogu posiadania własnego laboratorium diagnostycznego lub też wykonywania badań w laboratorium szpitala będącego w sieci.

Petycje do ministra zdrowia w sprawie powrotu medycznych laboratoriów diagnostycznych w struktury szpitali podpisało kilka tysięcy diagnostów laboratoryjnych.

 

Źródło: www.kidl.org.pl