Serwisy Wolters Kluwer SA
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

KIDL apeluje o uregulowania kwestii laboratoriów diagnostycznych w szpitalach

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych zwraca uwagę na brak w rozporządzaniach dotyczących sieci szpitali uregulowania kwestii laboratoriów diagnostycznych w tych placówkach. Rada przypomina, że zgodnie z deklaracją ministra zdrowia miał zostać zatrzymany proces wyprowadzania laboratoriów ze szpitali.
Warto wiedzieć: Według Rady tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednią liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali, gwarantują prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, i tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami.
Dla lekarzy Dla menedżerów

Deklarację taką minister Konstanty Radziwiłł złożył 28 marca 2017 roku, na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia. Wyprowadzenie laboratoriów ze szpitali miało nastąpić przy okazji wdrożenia sieci szpitali, a zapisy, o które postulują od lat diagności laboratoryjni, miały się znaleźć w ustawie lub rozporządzeniach towarzyszących tej reformie służby zdrowia.

Tymczasem, stwierdza Rada, do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego trafiło pismo z 20 kwietnia 2017 roku, w którym Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że nie zamierza spełnić postulatów środowiska diagnostów laboratoryjnych.

„Niestety po raz kolejny przekonaliśmy się, że cywilizowane metody i próby dialogu z Ministerstwem Zdrowia nie przynoszą efektów. W projekcie rozporządzenia, w którym resort reguluje kwestie wymogów dla placówek, które znajdą się w sieci szpitali, nie ma ani jednego słowa na temat diagnostyki laboratoryjnej i powrotu laboratoriów diagnostycznych do struktur szpitali” – czytamy w stanowisku Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

  KIDL: potrzebny lepszy nadzór nad laboratoriami KIDL: potrzebny lepszy nadzór nad laboratoriami 22-01-2017 Szkolenie

Według Rady tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednią liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali, gwarantują prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, i tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami, bez której nie może być mowy o odpowiedzialnym i skutecznym leczeniu pacjentów.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, iż Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że nałożenie obowiązkowego posiadania laboratorium byłoby nadmiernym obciążeniem dla szpitali, jednak nie przedstawiło jakiejkolwiek argumentacji prawnej ani merytorycznej dla poparcia tego stanowiska. Według Rady prowadzi to do wniosku, że Ministerstwo „świadomie unika rozwiązania problemu braku medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitalnych i konsekwencji tego zjawiska”.

Rada sugeruje opracowanie rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji placówek do sieci i zawarcia w nim wymogu posiadania własnego laboratorium diagnostycznego lub też wykonywania badań w laboratorium szpitala będącego w sieci.

Petycje do ministra zdrowia w sprawie powrotu medycznych laboratoriów diagnostycznych w struktury szpitali podpisało kilka tysięcy diagnostów laboratoryjnych.

 

Źródło: www.kidl.org.pl

 

 

lista dokumentów
 

Produkty polecane

LEX Navigator Ochrona Środowiska - program dla nowych Klientów (licencja jednostanowiskowa)

LEX Navigator Ochrona Środowiska Prawo Ochrony Środowiska przedstawione w formie interaktywnych...
Cena: 1815.48
Promocja: 0.00 zł

Zdrowie publiczne

Książka obejmuje pełny wykład z zakresu zdrowia publicznego. Omówiono w niej m.in.: wybrane...
Cena: 139.00

Zatrudnianie w podmiotach leczniczych

Szczególne uwarunkowania zatrudnienia w podmiotach leczniczych dotyczą zwłaszcza interesów osób...
Cena: 149.00

Więcej na temat

KIDL: diagności nie tracą uprawnień do wykonywania zawodu

20-03-2017
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomina, że osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zgodnie z obowiązującym w czasie wpisu prawem, zachowują wszystkie przyznane uprawnienia oraz możliwość pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego do końca swojej drogi zawodowej. 

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Prawo medyczne ma charakter interdyscyplinarny