Serwisy Wolters Kluwer
Nasze strony:
Ochrona zdrowia Szybki dostęp do informacji prawnej

Zdrowie

Lewiatan: firmy nie zdążą do końca roku dostarczyć sprzętu medycznego

Dla menedżerów
Konfederacja Lewiatan uważa, że firmy będą miały bardzo mało czasu, aby przygotować i zrealizować zamówienia na dostarczenie sprzętu medycznego do końca 2017 roku. Chodzi o sprzęt sfinansowany ze środków przekazanych na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Ustawa ta zakłada zakup sprzętu i aparatury medycznej, wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i  tzw. dentobusów.

Rząd przyjął projekt ustawy 12 września 2017 roku. Ogólna pula pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w ochronie zdrowia do końca 2017 roku wynosi 281,8 mln zł, z czego 147,8 mln ma pochodzić z budżetu ministra zdrowia, a pozostała część (134 mln zł) - z budżetów wojewodów.

Planowany jest zakup sprzętu do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia (laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy czy kolonoskopy), a w przypadku dzieci - bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny (na przykład nowoczesne utrasonografy) oraz poszerzenie infrastruktury intensywnej terapii noworodka.

  Rząd przyjął projekt ustawy o zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia Rząd przyjął projekt ustawy o zwiększeniu finansowania ochrony zdrowia 12-09-2017 Szkolenie

W przypadku dentobusów wymagania zostaną określone w rozporządzeniu dotyczącym świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego oraz w akcie regulującym szczegółowe kryteria wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

- Z zainteresowaniem i niecierpliwością czekamy na szczegółowy plan wydatków. Oczywiście każde środki rozsądnie przeznaczane na ochronę zdrowia są niezbędne. Niemniej jednak informacja ta powinna być przekazana wcześniej. Szczególne znaczenie ma fakt, że w większości przypadków konieczne będzie rozpisanie konkursów i ewentualni oferenci będą pod dużą presją czasową, aby przygotować i zrealizować zamówienie w terminie wyznaczonym przepisami prawa - wskazuje mec. Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Źródło: www.konferderacjalewiatan.pl

 

lista dokumentów
Komentarze

Produkty polecane

Farmakoekonomika w zarządzaniu zasobami ochrony zdrowia

W publikacji autorzy analizują problemy istotne dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Prawo pracy w podmiotach leczniczych. Pytania i odpowiedzi

Książka stanowi zbiór odpowiedzi na pytania zadawane w związku z pojawiającymi się w praktyce...
Cena: 129.00
Promocja: 116.10 zł

Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość

Poradnik zawiera wiele aktualnych informacji i przydatnych wskazówek, które stanowią cenne źródło...
Cena: 49.00
Promocja: 44.10 zł

Więcej na temat

Specustawa o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia - w uzgodnieniach

31-08-2017
Przygotowywana jest ustawa o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia; obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych - poinformował w czwartek 31 sierpnia 2017 roku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

 

Czytaj kolejny
artykuł

Pielęgniarki apelują o godziwe płace w ochronie zdrowia